statystyki

Gmina nie może definiować, kto jest seniorem

autor: Piotr Pieńkosz02.04.2015, 07:23; Aktualizacja: 02.04.2015, 08:56
babcia, komputer, senior

Rada gminy postanowiła, że w skład rady seniorów mogą wchodzić jedynie osoby, które ukończyły 55 latźródło: ShutterStock

Jednostka samorządu terytorialnego nie ma prawa do ustalania wieku granicznego osób starszych, które mogą wejść w skład rady seniora – uznał wojewoda kujawsko-pomorski.

Od nieco ponad roku gminy mogą powoływać rady seniorów jako swoje ciało konsultacyjne, doradcze i inicjatywne. Jest to więc problematyka stosunkowo nowa, co odbija się na liczbie błędów przy podejmowaniu uchwał rad gmin w sprawie tworzenia na ich terenie rad seniorów. Szczególnie że art. 5c ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm., dalej u.s.g.) stanowiący podstawę powoływania takich podmiotów pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Przekonali się o tym radni z Bytonia (woj. kujawsko-pomorskie). Przyjmując statut rady seniorów, byli oni zobowiązani do określenia jej zasad działania oraz trybu wyboru członków. W odniesieniu do tego ostatniego punku rada gminy postanowiła, że w skład rady seniorów mogą wchodzić jedynie osoby, które ukończyły 55 lat. Taką regulację zakwestionował wojewoda kujawsko-pomorski.

„Ustawodawca w przepisie art. 5c ustawy nie upoważnia rady gminy do określenia wieku osób starszych” – wskazała wojewoda Ewa Mes w rozstrzygnięciu nadzorczym.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane