statystyki

Gmina nie może definiować, kto jest seniorem

autor: Piotr Pieńkosz02.04.2015, 07:23; Aktualizacja: 02.04.2015, 08:56
babcia, komputer, senior

Rada gminy postanowiła, że w skład rady seniorów mogą wchodzić jedynie osoby, które ukończyły 55 latźródło: ShutterStock

Jednostka samorządu terytorialnego nie ma prawa do ustalania wieku granicznego osób starszych, które mogą wejść w skład rady seniora – uznał wojewoda kujawsko-pomorski.

Od nieco ponad roku gminy mogą powoływać rady seniorów jako swoje ciało konsultacyjne, doradcze i inicjatywne. Jest to więc problematyka stosunkowo nowa, co odbija się na liczbie błędów przy podejmowaniu uchwał rad gmin w sprawie tworzenia na ich terenie rad seniorów. Szczególnie że art. 5c ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm., dalej u.s.g.) stanowiący podstawę powoływania takich podmiotów pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Przekonali się o tym radni z Bytonia (woj. kujawsko-pomorskie). Przyjmując statut rady seniorów, byli oni zobowiązani do określenia jej zasad działania oraz trybu wyboru członków. W odniesieniu do tego ostatniego punku rada gminy postanowiła, że w skład rady seniorów mogą wchodzić jedynie osoby, które ukończyły 55 lat. Taką regulację zakwestionował wojewoda kujawsko-pomorski.

„Ustawodawca w przepisie art. 5c ustawy nie upoważnia rady gminy do określenia wieku osób starszych” – wskazała wojewoda Ewa Mes w rozstrzygnięciu nadzorczym.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane