statystyki

Nowela prawa o ustroju sądów powszechnych: Wyjątkowo ekspresowe tempo trybunału

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.03.2015, 07:31; Aktualizacja: 30.03.2015, 08:47
prawo

O zajęcie stanowisk prezes TK zwrócił się również do Sejmu i prokuratora generalnego.źródło: ShutterStock

16 marca 2015 r. prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie ostatniej noweli prawa o ustroju sądów powszechnych, a już dzień później prezes trybunału zwrócił się do odpowiednich podmiotów o przedstawienie w tej sprawie stanowisk.

– Muszę przyznać, że zdziwiłem się, kiedy otrzymaliśmy pismo już 17 marca. Nie pamiętam żadnej innej sprawy zawisłej przed trybunałem, w której tempo procedowania byłoby aż tak ekspresowe – mówi Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

O zajęcie stanowisk prezes TK zwrócił się również do Sejmu i prokuratora generalnego. Z informacji biura prasowego TK wynika, że podmioty te muszą wywiązać się z tego obowiązku w ciągu 30 dni od otrzymania pisma.

– Dla nas jest to najkrótszy możliwy termin. KRS jest bowiem organem kolegialnym, który zazwyczaj zbiera się tylko raz w miesiącu – tłumaczy sędzia Żurek.

Wniosek prezydenta dotyczy jedynie niektórych przepisów noweli z 20 lutego 2015 r. Chodzi o regulacje pozwalające ministrowi sprawiedliwości gromadzić i przetwarzać dane osobowe uczestników postępowań sądowych. Prezydent zdecydował, że przed rozpatrzeniem wniosku nie podpisze całej ustawy. Wydawało się, że reforma zostanie odłożona ad calendas graecas. Tymczasem pośpiech prezesa TK w podejmowaniu czynności przygotowujących do rozprawy wskazuje na to, że trybunał upora się z wnioskiem dużo wcześniej, niż się wszyscy spodziewali.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane