statystyki

W spółce jawnej trudniejsza egzekucja z majątku wspólników

autor: Michał Koralewski31.03.2015, 09:42; Aktualizacja: 31.03.2015, 10:30

Prowadzimy ze wspólnikami działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W najbliższym czasie planujemy jednak jej przekształcenie w spółkę jawną. Czy nasza odpowiedzialność za zobowiązania związane z działalnością spółki po przekształceniu ulegnie zmianie, czy też nadal będziemy odpowiadać solidarnie całym swoim majątkiem?

Wspólnicy spółki jawnej odpowiadają za całość jej zobowiązań, nawet jeżeli dany wspólnik przystąpił do spółki już po powstaniu danego zobowiązania. Zakres odpowiedzialności rozszerza się również w przypadku, kiedy do spółki przystępuje osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. W takim przypadku bowiem pozostali wspólnicy odpowiadają także za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu przedsiębiorstwa przez tego przedsiębiorcę przed dniem utworzenia spółki (zob. art. 31–33 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych; t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.).

Solidarność wspólników

Kolejnym aspektem omawianej odpowiedzialności jest solidarność wspólników i spółki względem wierzyciela egzekwującego od nich zobowiązanie tej ostatniej. Solidarność ma to znaczenie, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Innymi słowy, wierzyciel może wybrać, czy zaspokojenia będzie domagał się od jednego, części, czy też wszystkich wspólników spółki jawnej.

W pierwszych dwóch przypadkach wspólnik bądź wspólnicy, którzy zaspokoili wierzyciela, mogą domagać się od pozostałych wspólników zwrotu uiszczonego świadczenia w częściach przypadających na poszczególnych wspólników – rozstrzygać tu będzie zawarta w umowie spółki klauzula o udziale w stratach spółki. Zasada ta jest zatem analogiczna, jak w przypadku spółki cywilnej (zob. art. 366 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny; t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane