statystyki

Czy można odstąpić od umowy, gdy wykonawca się spóźnia

autor: Leszek Jaworski31.03.2015, 09:42; Aktualizacja: 31.03.2015, 10:10

TEZA: Artykuł 635 kodeksu cywilnego nie przewiduje jako przesłanki odstąpienia od umowy braku winy po stronie zamawiającego, akcentując jedynie, że warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest opóźnienie przyjmującego zamówienie w jego realizacji w stopniu tak znaczącym, iż rodzi wysokie prawdopodobieństwo nieukończenia dzieła w czasie umówionym.

Sygn. akt VIII Ga 60/14 WYROK SĄDU OKRĘGOWEGO W BYDGOSZCZY z 20 listopada 2014 r.

STAN FAKTYCZNY

B.K. i R.W., prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i spółki jawnej, zlecili M.K. na podstawie czterech umów o dzieło przygotowanie systemu elektronicznej obsługi klienta oraz telewizji przemysłowej. Systemy miały działać w siłowniach prowadzonych przez B.K. i R.W. (dalej: zamawiający). Dzieło miało być zrealizowane przez M.K. (dalej: wykonawca) do 24 listopada 2008 r. Z powodu opóźnienia w realizacji systemu elektronicznego zamawiający odstąpili od dwóch umów w tym zakresie. Wezwali też wykonawcę do zwrotu zaliczek. Ten odmówił. Dlatego w czerwcu 2010 r. wnieśli do sądu powództwo przeciwko wykonawcy. Ten wskazał, że zrealizował w całości system telewizji przemysłowej, za co nie otrzymał wynagrodzenia. Zamawiający argumentowali, że telewizja miała być częścią składową elektronicznego systemu. Z uwagi na to, że nie została wykonana, cały system jest dla zamawiających bezużyteczny.

Sąd I instancji uznał roszczenie za zasadne. Wykonawca orzeczenie to zaskarżył do sądu II instancji. Ten uznał apelację w części za uzasadnioną.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane