statystyki

Czy można odstąpić od umowy, gdy wykonawca się spóźnia

autor: Leszek Jaworski31.03.2015, 09:42; Aktualizacja: 31.03.2015, 10:10

TEZA: Artykuł 635 kodeksu cywilnego nie przewiduje jako przesłanki odstąpienia od umowy braku winy po stronie zamawiającego, akcentując jedynie, że warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest opóźnienie przyjmującego zamówienie w jego realizacji w stopniu tak znaczącym, iż rodzi wysokie prawdopodobieństwo nieukończenia dzieła w czasie umówionym.

Sygn. akt VIII Ga 60/14 WYROK SĄDU OKRĘGOWEGO W BYDGOSZCZY z 20 listopada 2014 r.

STAN FAKTYCZNY

B.K. i R.W., prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i spółki jawnej, zlecili M.K. na podstawie czterech umów o dzieło przygotowanie systemu elektronicznej obsługi klienta oraz telewizji przemysłowej. Systemy miały działać w siłowniach prowadzonych przez B.K. i R.W. (dalej: zamawiający). Dzieło miało być zrealizowane przez M.K. (dalej: wykonawca) do 24 listopada 2008 r. Z powodu opóźnienia w realizacji systemu elektronicznego zamawiający odstąpili od dwóch umów w tym zakresie. Wezwali też wykonawcę do zwrotu zaliczek. Ten odmówił. Dlatego w czerwcu 2010 r. wnieśli do sądu powództwo przeciwko wykonawcy. Ten wskazał, że zrealizował w całości system telewizji przemysłowej, za co nie otrzymał wynagrodzenia. Zamawiający argumentowali, że telewizja miała być częścią składową elektronicznego systemu. Z uwagi na to, że nie została wykonana, cały system jest dla zamawiających bezużyteczny.

Sąd I instancji uznał roszczenie za zasadne. Wykonawca orzeczenie to zaskarżył do sądu II instancji. Ten uznał apelację w części za uzasadnioną.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane