Sezon rowerowy można uznać za rozpoczęty. Podpowiadamy, jak uchronić się przed kradzieżą pojazdu i co zrobić w jej przypadku.

- Decydując się na zakup roweru, wybierajmy miejsca sprawdzone, gdzie dostaniemy fakturę lub inne potwierdzenie zakupu. Wtedy mamy pewność, że pojazd nie jest kradziony - radzi podkomisarz Iwona Jurkiewicz z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji. - Jeśli odkupujemy rower używany, żądajmy spisania umowy, w której znajdą się dane osobowe potwierdzone dokumentem tożsamość sprzedawcy. Powinna zapalić nam się czerwona lampka, gdy trafiamy na wyjątkową okazję i ktoś oferuje nam jednoślad za 500 złotych, podczas gdy w rzeczywistości jego wartość jest kilkukrotnie wyższa - dodaje funkcjonariuszka.

Wypełnij kartę pojazdu z numerem roweru

Jeśli rower jest kupiony w sklepie, to wraz z nim właściciel otrzyma paragon i kartę pojazdu. Jeśli sprzedawca nie wypełni dokumentu z wpisanym numerem roweru, wówczas rowerzysta musi zrobić to bezzwłocznie sam. Cechy identyfikacyjne pojazdu będą niezbędne do przekazania policjantom w razie ewentualnej kradzieży. Zanim jednak do niej dojdzie, warto zarejestrować pojazd w policyjnej bazie danych i oznakować swoje dwa kółka. W tym celu należy zadzwonić do Komendy Rejonowej Policji i umówić się na konkretną datę i godzinę.

Jak oznakować rower na policji

Z informacji przekazanych przez policję, znakowanie roweru polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer" oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w policyjnej bazie danych. Wówczas każdy taki pojazd zostanie opatrzony w widocznym miejscu samoprzylepną naklejką informującą o dokonaniu jego oznakowania. Mikroudarowa technologia "engrawera" powoduje zmiany w strukturze materiału, które są wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków. Elementami podlegającymi oznakowaniu są: rama roweru pod kierownicą, ramię przekładni sprzężone z przekładnią i przedni widelec. W rowerach o znacznej wartości materialnej policjanci zalecają znakowanie dodatkowych elementów: sztycy siodełka, sztycy kierownicy oraz obręczy kół.

W Warszawie właśnie ruszyła akcja znakowania rowerów. Informacje na temat miejsc i terminów znajdują się na stronie KSP.

Pamiętaj o zrobieniu zdjęcia

- Zdarza się, że przychodzą do nas właściciele skradzionych rowerów, którzy znają jedynie markę i kolor pojazdu. Wtedy jest nam niezwykle trudno odzyskać taki pojazd - tłumaczy podkom. Iwona Jurkiewicz. Gdy policjanci odzyskują kilka rowerów i mają podejrzenie, że mogą one pochodzić z kradzieży, wówczas może się okazać, że nie ma możliwość ustalić prawowitych właścicieli.

Warto zatem zrobić zdjęcie całego roweru, jak i poszczególnych jego elementów. Gdy w trakcie użytkowania, dojdzie do wgniecenia czy porysowania pojazdu, dobrze jest wykonać fotografię tej usterki. Nie powinno to nastręczać wielkiego kłopotu w dobie smartfonów, a wtedy policjanci będą znali cechy charakterystyczne pojazdu i w razie jego odnalezienia bez problemu go wydadzą.

Powstały także internetowe bazy skradzionych rowerów. Osoba, która straciła pojazd dopisuje go do listy, podając markę, model, numer ramy i dane kontaktowe. Dobrze jest w nich także sprawdzić jednoślad, jeśli jego zakup pochodzi z rynku wtórnego. Jeżeli chodzi o polskie strony, warto wspomnieć o bazarowerow.com i bazarowerow.org, z międzynarodowych można polecić: bicycode.org, bikeshepherd.org i mybikenumber.com.

Katarzyna Bańbor