W projekcie, który trafił do uzgodnień międzyresortowych, określono m.in. kary dla pijanych rowerzystów.
Do 9 listopada 2013 r. jazda rowerem w stanie nietrzeźwości była przestępstwem. Po przeniesieniu tego czynu z powrotem do kodeksu wykroczeń karać za niego może także policja. Jednak wskutek braku określenia w taryfikatorze wysokości grzywny funkcjonariusze kierowali do sądu wnioski o ukaranie i dopiero sąd określał wysokość grzywny. Zgodnie z projektem zmian w taryfikatorze nietrzeźwy cyklista (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) zapłaci 500 zł mandatu. Mandat dla rowerzysty jeżdżącego w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) wyniesie od 300 do 500 zł.
MSW planuje też większe mandaty dla kierowców parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych – 800 zł zamiast 500. Z kolei za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową trzeba będzie zapłacić 300 zł.
Resort ustalił też, jaką karę można wlepić pieszym za brak odblasków. Do ich noszenia od września ubiegłego roku zobligowani są wszyscy piesi chodzący po zmroku poza terenem zabudowanym przy drogach nieposiadających chodników. Teoretycznie policjant mógł ukarać za to mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Po wejściu w życie zmian w taryfikatorze brak odblasku może maksymalnie wlepić mandat w wysokości 100 zł. Dolną granicą pozostanie 20 zł.
Jazda quadem bez kasku będzie skutkowała nałożeniem mandatu w wysokości 100 zł. Wyższe kary będzie też można nakładać za niszczenie dróg. Wysokość mandatu dla kierowców przeładowanych aut ma wzrosnąć z 350 do 500 zł.