statystyki

Komentarz do ustawy o transporcie drogowym

autor: Piotr Mikiel24.03.2015, 09:33; Aktualizacja: 24.03.2015, 09:37

W czwartej części komentarza do ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm., dalej: u.t.d.) dokończono omawianie przepisów zawartych w rozdziale 4 Transport drogowy rzeczy, dotyczących warunków wykonywania międzynarodowego transportu kombinowanego, gdzie do przewozu ładunku wykorzystuje się więcej niż jedną gałąź transportu, oraz wskazano na organizacje przewoźników drogowych, które zostały upoważnione do wydawania zezwoleń zagranicznych dla polskich przedsiębiorców wykonujących przewozy poza terytorium państw członkowskich UE. Ponadto skomentowano przepisy zawarte w rozdziałach 4a-7a.

W rozdziale 4a – Świadectwo kierowcy ustawodawca zamieścił regulacje ustalające wymagania dla kierowców spoza UE, których zatrudnić zamierzają polscy przedsiębiorcy. W rozdziale 5 – Przewozy na potrzeby własne określono warunki wykonywania niezarobkowych przewozów drogowych, wykonywanych przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej. W komentarzu wskazano na problem, który związany jest z nieprecyzyjnymi przepisami prawa wspólnotowego i krajowego, z których nie wynika, jakim dokumentem dla celów kontrolnych ma się posługiwać przedsiębiorca realizujący przewozy międzynarodowe rzeczy na terytorium UE.

W rozdziale 6 - Zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia omówiono przepisy dotyczące zwolnień z obowiązku uzyskiwania zezwoleń w przypadku przewozów nadzwyczajnych, realizowanych między innymi w ramach pomocy humanitarnej. Wskazano jednocześnie na dokumenty niezbędne do potwierdzenia wykonywania takich przewozów.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane