statystyki

Rząd wzmocni UOKiK. Ściganie nieuczciwych działań instytucji finansowych będzie łatwiejsze

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki23.03.2015, 07:42; Aktualizacja: 23.03.2015, 10:50
Oszustwo

Prezes UOKiK będzie mógł wstrzymać czasowo dystrybucję produktu finansowego, który wzbudzi wątpliwościźródło: ShutterStock

Rząd szykuje znaczące wzmocnienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Główny cel to polepszenie pozycji klientów wobec instytucji finansowych. Projekt ustawy przygotowany przez UOKiK oraz resorty finansów i sprawiedliwości w kwietniu może wejść pod obrady rządu i być przyjęty jeszcze w tej kadencji Sejmu. Dodatkowe narzędzia dla urzędu mają dawać znacznie lepszą gwarancję przestrzegania praw konsumentów w naszym kraju.

UOKiK otrzyma prawo dokonywania zakupu kontrolowanego. Pracownicy Urzędu, stosując prowokację, będą się mogli przekonać, czy np. instytucja finansowa, oferując klientowi dany produkt, poinformowała go o ewentualnych pułapkach zawartych w umowie. To odpowiedź na misseling, czyli wprowadzenie klientów w błąd przy zawieraniu umów na atrakcyjne z pozoru produkty. To też nauka wyciągnięta z polisolokat czy umów na kredyty walutowe. W przypadku tych produktów klienci przekonywali się o zawartych w nich pułapkach dopiero na własnej skórze, gdy koszt rezygnacji z umowy okazywał się bardzo wysoki.

Prezes UOKiK będzie mógł wstrzymać czasowo dystrybucję produktu finansowego, który wzbudzi wątpliwości. Inne rozwiązanie, które ma wzmocnić pozycję konsumentów, to wyposażenie szefa UOKiK w kompetencję administracyjnego usuwania z umów klauzul niedozwolonych. Dziś dzieje się to jedynie na drodze sądowej. – Obecnie anulowanie zapisu w jednej umowie nie skutkuje tym w innych. Ponieważ orzeczenie odnosi się do konkretnej firmy, inne uważają, że ich nie dotyczy – mówi rzecznik ubezpieczonych Aleksandra Wiktorow.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2015-03-23 21:31) Zgłoś naruszenie 00

  G. prawda .
  Wystarczy uczciwy prokurator .
  Albo sejm .

  Odpowiedz
 • gnianapokopacz(2015-03-23 23:02) Zgłoś naruszenie 00

  To mydlenie oczy spoleczenstwu.
  Prawdziwym celem regulacji jest uniemozliwienie osobom juz posiadajacym nieuczciwe umowy dochodzenia sprawiedliwosci. Regulacja nie zawiera przepisow przejsciowych, a uniemozliwia stosowanie dotychczasowych regulacji dla starych umow. Cwaniaki oszusci z po wspieraja tym banksterow.

  Odpowiedz
 • ~alga(2015-03-25 20:21) Zgłoś naruszenie 00

  Najpierw trzeba posprzątać stary bałagan a nie obiecać potencjalnym przyszłym kredytobiorcom że będzie O.K.

  Odpowiedz
 • wwalutowani.pl(2015-04-21 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  Projekt UOKiK wymaga doprecyzowania aby była pewność, że obecny rejestr klauzul pozostaje.
  "Mimo wyraźniej intencji ustawodawcy, zawartej w uzasadnieniu oraz art. 7 projektu ustawy, zmierzającego do pozostawienia obecnego rejestru w porządku prawnym przez okres kolejnych 10 lat, istnieje realne zagrożenia wygaśnięcia jego z dniem wejścia w życie ustawy.
  Zapis art. 2 ust. 2) projektu ustawy powoduje uchylenie z Kodeksu postępowania cywilnego działu IVb. znajdującego się w części pierwszej w księdze pierwszej w tytule VII. Wygasa więc szereg przepisów określających sposób funkcjonowania obecnego rejestru oraz zapisów określających konsekwencje umieszczenia w nim klauzul umownych uznanych za niedozwolone."
  http://www.wwalutowani.pl/dzialania-rzadu/uokik

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane