statystyki

Rząd wzmocni UOKiK. Ściganie nieuczciwych działań instytucji finansowych będzie łatwiejsze

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki23.03.2015, 07:42; Aktualizacja: 23.03.2015, 10:50
Oszustwo

Prezes UOKiK będzie mógł wstrzymać czasowo dystrybucję produktu finansowego, który wzbudzi wątpliwościźródło: ShutterStock

Rząd szykuje znaczące wzmocnienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Główny cel to polepszenie pozycji klientów wobec instytucji finansowych. Projekt ustawy przygotowany przez UOKiK oraz resorty finansów i sprawiedliwości w kwietniu może wejść pod obrady rządu i być przyjęty jeszcze w tej kadencji Sejmu. Dodatkowe narzędzia dla urzędu mają dawać znacznie lepszą gwarancję przestrzegania praw konsumentów w naszym kraju.

UOKiK otrzyma prawo dokonywania zakupu kontrolowanego. Pracownicy Urzędu, stosując prowokację, będą się mogli przekonać, czy np. instytucja finansowa, oferując klientowi dany produkt, poinformowała go o ewentualnych pułapkach zawartych w umowie. To odpowiedź na misseling, czyli wprowadzenie klientów w błąd przy zawieraniu umów na atrakcyjne z pozoru produkty. To też nauka wyciągnięta z polisolokat czy umów na kredyty walutowe. W przypadku tych produktów klienci przekonywali się o zawartych w nich pułapkach dopiero na własnej skórze, gdy koszt rezygnacji z umowy okazywał się bardzo wysoki.

Prezes UOKiK będzie mógł wstrzymać czasowo dystrybucję produktu finansowego, który wzbudzi wątpliwości. Inne rozwiązanie, które ma wzmocnić pozycję konsumentów, to wyposażenie szefa UOKiK w kompetencję administracyjnego usuwania z umów klauzul niedozwolonych. Dziś dzieje się to jedynie na drodze sądowej. – Obecnie anulowanie zapisu w jednej umowie nie skutkuje tym w innych. Ponieważ orzeczenie odnosi się do konkretnej firmy, inne uważają, że ich nie dotyczy – mówi rzecznik ubezpieczonych Aleksandra Wiktorow.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2015-03-23 21:31) Zgłoś naruszenie 00

  G. prawda .
  Wystarczy uczciwy prokurator .
  Albo sejm .

  Odpowiedz
 • gnianapokopacz(2015-03-23 23:02) Zgłoś naruszenie 00

  To mydlenie oczy spoleczenstwu.
  Prawdziwym celem regulacji jest uniemozliwienie osobom juz posiadajacym nieuczciwe umowy dochodzenia sprawiedliwosci. Regulacja nie zawiera przepisow przejsciowych, a uniemozliwia stosowanie dotychczasowych regulacji dla starych umow. Cwaniaki oszusci z po wspieraja tym banksterow.

  Odpowiedz
 • ~alga(2015-03-25 20:21) Zgłoś naruszenie 00

  Najpierw trzeba posprzątać stary bałagan a nie obiecać potencjalnym przyszłym kredytobiorcom że będzie O.K.

  Odpowiedz
 • wwalutowani.pl(2015-04-21 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  Projekt UOKiK wymaga doprecyzowania aby była pewność, że obecny rejestr klauzul pozostaje.
  "Mimo wyraźniej intencji ustawodawcy, zawartej w uzasadnieniu oraz art. 7 projektu ustawy, zmierzającego do pozostawienia obecnego rejestru w porządku prawnym przez okres kolejnych 10 lat, istnieje realne zagrożenia wygaśnięcia jego z dniem wejścia w życie ustawy.
  Zapis art. 2 ust. 2) projektu ustawy powoduje uchylenie z Kodeksu postępowania cywilnego działu IVb. znajdującego się w części pierwszej w księdze pierwszej w tytule VII. Wygasa więc szereg przepisów określających sposób funkcjonowania obecnego rejestru oraz zapisów określających konsekwencje umieszczenia w nim klauzul umownych uznanych za niedozwolone."
  http://www.wwalutowani.pl/dzialania-rzadu/uokik

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane