Równość broni w procesie karnym będzie pozorna

autor: Ewa Ivanova19.03.2015, 07:21; Aktualizacja: 19.03.2015, 08:31
W razie sprzeczności opinii prywatnej z opinią biegłego sporządzoną na wniosek prokuratora nie będzie można wyjaśnić sprzeczności, np. powołując kolejnego eksperta

W razie sprzeczności opinii prywatnej z opinią biegłego sporządzoną na wniosek prokuratora nie będzie można wyjaśnić sprzeczności, np. powołując kolejnego ekspertaźródło: ShutterStock

Adwokaci liczą, że lipcowa reforma procesu karnego sprawi, iż zapewniona zostanie równość broni oskarżenia i obrony. W nowym procesie pojawi się możliwość powoływania prywatnych biegłych. Prof. Jan Widacki, adwokat i kryminolog, studzi jednak ten entuzjazm. Podczas konferencji „Miejsce zdarzenia”, organizowanej przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji i Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne, wskazywał, że proces karny tak naprawdę rozstrzyga się na etapie postępowania przygotowawczego.

– Gdybyśmy zbadali pomyłki sądowe, które zostały udowodnione i zrekompensowane przez wypłatę stosownego odszkodowania, to okaże się, że ich przyczyną były błędy na etapie postępowania przygotowawczego. Niestety, nowy model postępowania karnego zmienia postępowanie sądowe, natomiast niewiele w etapie przygotowawczym – wskazywał.

Jego zdaniem wbrew pozorom obrona nie będzie miała tak szerokich możliwości dowodowych, na jakie liczy.

– Problem polega na tym, że istnieje tylko prywatna opinia, a nie prywatny biegły. A to zasadnicza różnica – wskazywał Widacki.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • jorry123(2015-03-20 07:46) Zgłoś naruszenie 00

  dlaczego o nowym modelu postępowania karnego wypowiadają się ci, którzy nie dość że o nowym, to jeszcze o starym i patoligicznym modelu nie mają bladego pojęcia???

  Odpowiedz
 • wjw(2015-03-19 09:17) Zgłoś naruszenie 00

  Podobna rewolucja miała być w postępowaniu cywilnym i co ? Tylko niektórzy sędziowie ją zastosowali...
  Spodziewam się, że w postępowaniu karnym nie będzie inaczej i nadal gnioty będą kierowane do sądów zamiast porządnie skonstruowanych aktów oskarżenia. Szczególnie dotyczy to wniosków czy aktów oskarżenia sporządzanych przez Policję i taśmowo przyklepywanych przez prokuraturę.

  Odpowiedz
 • bre(2015-03-19 09:34) Zgłoś naruszenie 00

  jest pogląd, że sąd taką opinię będzie traktował na równi z opinią z pp i wtedy 201 kpk się kłania - będzie taniej ?hmmm
  niewątpliwe nowe kpk przyspieszy postępowanie I instancyjne ale znacznie zwolni II instancyjne. Szkopuł w tym, że długie procesy w 99 % to wynik uchylania wyroków a tego już nie będzie i to jest świetne sędziów I instancji. Dla odwoławczych to katastrofa no ale cóż wszystko kiedyś się kończy. PP pozostało niezmienione i tu jest problem. Za dużo uprawnień dodatkowo dano słabej policji.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-03-19 14:06) Zgłoś naruszenie 00

  Broń ma być skuteczna , a nie równa .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane