statystyki

Dwa dni po terminie to o dwa dni za późno. Apelacja będzie odrzucona.

autor: Ewa Maria Radlińska11.03.2015, 07:04; Aktualizacja: 11.03.2015, 07:06

Sąd Apelacyjny w Poznaniu: Jeśli strona nie ma 30 zł na opłatę od apelacji, to może złożyć wniosek o zwolnienie od jej uiszczenia. Tłumaczenie spóźnienia brakiem pieniędzy nic nie pomoże.

Cała sprawa dotyczyła wniosku U. S. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a skierowana była przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. I tak Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił odwołanie kobiety od decyzji ZUS odmawiającej prawa do renty. Kobieta wniosła więc apelację.

Tylko 2 dni po terminie

Sąd okręgowy wezwał ją jednak do uzupełnienia braków formalnych apelacji, czyli żeby sprecyzowała zrzuty, jakie kieruje wobec zaskarżonego wyroku oraz wniosła opłatę od apelacji w kwocie 30 zł. Sąd zakreślił na to 7-dniowy termin, pod rygorem odrzucenia apelacji. To wezwanie zostało doręczone kobiecie 15 listopada 2013 r. 25 listopada wpłynęło do sądu pismo kobiety, stanowiące uzupełnienie apelacji, a 27 listopada na rachunek sądu wpłynęła opłata od apelacji. Sąd Okręgowy w Poznaniu nie miał jednak problemów z liczeniem do siedmiu i odrzucił apelację. Wskazał, że wniesione pismo, które miało stanowić uzupełnienie apelacji, nie dość, że nie zawierało w swojej treści odpowiedzi na wezwanie sądu, to zostało wniesione po terminie, który upływał 22 listopada. Sąd I instancji wskazał także, że nie dołączono do pisma dowodu uiszczenia opłaty od apelacji. Kobieta nie poddała się i wniosła zażalenie. Wyjaśniła, że opłatę rzeczywiście uiściła w terminie późniejszym, tj. dwa dni po wyznaczonym przez sąd terminie, bowiem nie posiadała wcześniej pieniędzy, z których mogłaby dokonać wpłaty. Podała też, że nie była świadoma, że musi przedstawić sądowi dowód wpłaty potwierdzający dokonanie transakcji. Wniosła więc o ponowne rozpatrzenie jej sprawy, poprzez przyjęcie apelacji.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane