Mamy teraz więcej czasu na rejestrację narodzin dziecka

autor: Piotr Pieńkosz10.03.2015, 08:11; Aktualizacja: 10.03.2015, 08:16
Dziecko

Począwszy od 1 marca, rodzice muszą zanieść do urzędu mniej dokumentów.źródło: ShutterStock

Ostatnio dużo się mówi o zmianach przepisów dotyczących aktów stanu cywilnego. I już się w tym trochę pogubiłem. A że oczekuję na przyjście na świat potomka, chciałbym upewnić się, co powinienem zrobić, żeby zarejestrować narodziny dziecka – pisze pan Jarosław.

Wspomniane przez czytelnika zmiany dotyczą również rejestracji narodzin dziecka. Począwszy od 1 marca, rodzice muszą zanieść do urzędu mniej dokumentów. Dotychczas, jeśli dziecko pochodziło ze sformalizowanego związku, niezbędne było dostarczenie do urzędu stanu cywilnego odpisu aktu małżeństwa. Czasem konieczny był również akt urodzenia rodzica dokonującego rejestracji. Teraz nie ma już takiego obowiązku. Wystarczy, że rodzic pojawi się w urzędzie z ważnym dokumentem tożsamości, czyli dowodem osobistym lub paszportem. Jeśli sprawa jest załatwiana przez pełnomocnika, ten ostatni musi się wylegitymować przed urzędnikami oraz przedłożyć stosowne pełnomocnictwo.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane