statystyki

Umowa dzierżawy: Wysokość czynszu ustalono, bo nikt jej nie kwestionował

autor: Leszek Jaworski10.03.2015, 08:37; Aktualizacja: 10.03.2015, 09:01

TEZA: Umowa dzierżawy ma charakter odpłatny, a wysokość czynszu jest jednym z essentialia negotii. W ogóle nie doszłoby do zawarcia umowy dzierżawy, gdyby nie określono wysokości czynszu.

Sygn. akt VIII Ga 90/14, WYROK SĄDU OKRĘGOWEGO W BYDGOSZCZY z 30 września 2014 r.

STAN FAKTYCZNY

T.D. prowadzi działalność gospodarczą, zajmuje się projektowaniem, montażem, demontażem i dzierżawą masztów do pomiaru parametrów wiatru. Zawarł umowę z przedsiębiorcą T.M. Współpracowali ze sobą od 2009 roku. Treść umów łączących strony zazwyczaj była ustalana ustnie. Wynagrodzenie za usługi świadczone przez T.D. było stałe i określone w treści cennika, który obowiązywał strony od 2009 roku. W 2010 roku strony ustnie zawarły umowę, zgodnie z którą T.D. zobowiązał się do wykonania projektu masztu, który miał być zamontowany w miejscowości W. Uzgodnienia dotyczyły także jego montażu i demontażu oraz serwisu i dzierżawy masztu przez T.M. na okres 12 miesięcy. Ten ostatni zobowiązał się zapłacić wynagrodzenie na rzecz T.D. Po zakończeniu dzierżawy masztu T.D. zwrócił się do kontrahenta z żądaniem zapłaty wynagrodzenia. Ten zażądał jego obniżenia.

Ostatecznie sprawa trafiła do sądu. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy oddalił powództwo T.D. Stwierdził, że nie wykazał on w sposób należyty wysokości żądanej należności. Zdaniem sądu T.D. nie zaproponował kryteriów, które w sposób dostateczny pozwoliłyby dokonać wyliczenia wysokości czynszu. Sąd I instancji nie miał wątpliwości, że przed rozpoczęciem wykonywania umowy dzierżawy strony nie ustaliły wysokości czynszu za cały okres dzierżawy (wstępnie zawartej na okres 12 miesięcy). Wyrok ten zaskarżył T.D.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane