Wpływ uchwał Sądu Najwyższego na orzecznictwo sądów powszechnych, sposoby uzasadniania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego czy stosowanie w polskim procesie legislacyjnym wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE – to niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone podczas XVI konferencji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Rola orzecznictwa w systemie prawnym”. Jutro od rana w Auli A.3 Collegium Iuridicum II przy ul. Lipowej 4 w Warszawie prelegenci będą dyskutować o znaczeniu polskiego i europejskiego dorobku orzeczniczego. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy się zarejestrować poprzez stronę: www.wpia.uw.edu.pl/89993/.
– Tegoroczna edycja konferencji dotyczy roli w systemie prawnym orzecznictwa, a więc czynnika, który w sposób znaczący wpływa na rozumienie i stosowanie prawa. W tym roku w konferencji weźmie udział ponad 450 uczestników – zachęca prof. Krzysztof Rączka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW.
Wśród prelegentów pojawią się m.in. dr Adam Bodnar i dr Dorota Pudzianowska, którzy opowiedzą o uwzględnianiu orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w procesie legislacyjnym. O znaczeniu prawa sędziowskiego w polskim ustroju państwowym opowie dr hab. Ryszard Piotrowski, a prof. Krzysztof Pietrzykowski przybliży kwestie skutków wyroków TK w orzecznictwie SN. Pełny program konferencji dostępny jest na stronie wydziału.
Dziennik Gazeta Prawna objął patronat nad wydarzeniem