Kiedy można unieważnić akt notarialny

autor: Adam Makosz05.03.2015, 17:00; Aktualizacja: 31.10.2015, 10:42
Art. 84 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121).

Art. 84 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121).źródło: ShutterStock

Osoby, które sprzedały nieruchomość pod wpływem błędu co do skutków zawieranej umowy lub zostały podstępem namówione do dokonania transakcji, mogą się ubiegać o unieważnienie transakcji. W pozwie muszą wykazać, że u notariusza złożyły wadliwe oświadczenie woli

Czy mogę odzyskać dom zajęty przez wierzyciela

Popisując umowę u notariusza, myślałam, że chodzi o pożyczkę 10 tys. zł pod hipotekę. Po pół roku okazało się, że mężczyzna z firmy pożyczkowej przejął mój dom. Oddawałam mu pieniądze, ale on powiedział, że ich nie chce, i każe mi opuścić nieruchomość. Czy taka umowa pożyczki była ważna?

Jeżeli czytelniczka przy podpisywaniu umowy została wprowadzona w błąd i sprzedała nieruchomość, mylnie przyjmując, że oddaje ją jedynie w zastaw, może domagać się stwierdzenia nieważności czynności wskazanej w akcie notarialnym. Zgodnie z kodeksem cywilnym w razie błędu co do treści czynności prawnej (co w tym przypadku miało miejsce) można uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli. Można przypuszczać, że błąd został wywołany celowo przez osobę udzielającą pożyczki. W dodatku opisana przez czytelniczkę sytuacja wskazuje na to, że nie podpisałaby umowy, gdyby nie działała pod wpływem błędu, i wiedząc, że sprzedaje dom za 10 tys. zł, nie złożyłaby podpisu pod aktem notarialnym. Działała zatem w błędzie co do skutków czynności prawnej. Niezależnie od tego za uznanie nieważności czynności objętej aktem notarialnym może przemawiać naruszenie norm współżycia społecznego, jeśli okaże się, że przekazana kwota przewyższa wielokrotnie wartość domu.

Podstawa prawna


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Romuald Z. zdrovit@vp.pl(2015-08-04 15:04) Zgłoś naruszenie 20

  Czy ktoś mi pomoże?
  3 lata temu mieliśmy z żoną wsiąść rozwód.
  Tydzień przed rozwodem żona umówiła notariusza i w akcie notarialnym zrzekłem się domu a w zamian żona wzięła kredyt i przelała mi na konto 200 tyś zł.
  Dzień przed rozwodem moja zapłakana i roztrzęsiona żona przyjechała do mnie do pracy twierdząc, że jednak nie ma powodu aby burzyć Nasz związek.
  Wycofaliśmy więc sprawę rozwodową, ja małżonce wpłaciłem z powrotem 150 tyś zł a za resztę kupiliśmy wspólny samochód rodzinny. Od 3 lat ze wspólnych przychodów razem spłacamy kredyt jaki żona zaciągnęła na poczet tej przykrej sytuacji (do spłaty pozostało 50 tyś zł).
  2 tygodnie temu w domu nakryłem gołą żonę w łóżku z gołym facetem - trzęsącymi rękoma zrobiłem 8 zdjęć.
  Kiedy pytam żonę o ponowny podział majątku, ironicznie się uśmiecha, twierdząc, że wszystko jest jej.
  Czy w zaistniałej sytuacji można unieważnić akt notarialny???

  Romuald Z.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • klatek(2015-03-07 12:29) Zgłoś naruszenie 07

  Trzeba być wyjątkowo niekompetentnym redaktorem od tytułów, aby próbować wmówić czytelnikom, że można unieważnić akt notarialny. Akt notarialny to nic więcej jak szczególna forma, która pozwala utrwalić oświadczenia składane przez zainteresowanych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane