Koniec ze spisywaniem zeznań przez śledczych. Kartkę papieru i długopis ma zastąpić komputerowy system transkrypcji mowy. Dzięki niemu ma być szybciej. System będzie automatycznie przekładał polską mowę na tekst, który następnie będzie wyświetlany na ekranie komputera.

Jak mówi Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej taki dokument będzie można od razu rozesłać do wszystkich miejsc, w których może być potrzebny - np. do innych prokuratorów, do funkcjonariuszy policji, sądów, biegłych czy pokrzywdzonych. To przyśpieszy prowadzenie postępowań przygotowawczych.

Urządzenia mają trafiać tam, gdzie prowadzone są najpoważniejsze śledztwa - do wydziałów przestępczości zorganizowanej i korupcji prokuratur apelacyjnych oraz do wydziałów śledczych i wydziałów gospodarczych w prokuraturach okręgowych.

Komputerowy system transkrypcji mowy jest częścią projektu cyfryzacji procesu karnego. „Odchodzimy od papierowej dokumentacji. Chcemy ją zastąpić dokumentacją elektroniczną" - mówi Maciej Kujawski.
Realizacja całego projektu cyfryzacji procesu karnego ma kosztować 30 milionów złotych, z czego 25 milionów to dofinansowanie unijne.


Prokuratura Generalna przygotowuje się do rozpisania przetargu na system transkrypcji mowy. Urządzenia powinny trafić do rąk prokuratorów na początku 2016 roku.