Mandat za jazdę po parkingu bez pasów i świateł

autor: Małgorzata Raczkowska04.02.2015, 10:09; Aktualizacja: 04.02.2015, 10:19
Odrębne przepisy obowiązują w „strefie zamieszkania”.

Odrębne przepisy obowiązują w „strefie zamieszkania”.źródło: ShutterStock

Pani Halina skończyła cotygodniowe zakupy w hipermarkecie. Zapakowała torby do samochodu i ruszyła. Już w drodze, ale jeszcze z parkingu zadzwoniła do syna, by czekał przed domem i pomógł jej wnieść torby. Samochód ledwie się toczył, ale i tak zatrzymał go policjant... Dlaczego? Pani Halina nie włączyła świateł, nie zapięła pasów, w dodatku rozmawiała przez komórkę, prowadząc. Policjant skasował ją za trzy przewinienia, dołożył jeszcze punkty karne. – A ja przecież nic złego nie zrobiłam, jechałam tylko po parkingu – tłumaczy kobieta

Niestety, pani Halina nie ma racji: duże parkingi przed hipermarketami są oznaczone specjalnymi znakami drogowymi jako „strefy ruchu”. A w strefach ruchu obowiązują wszystkie przepisy kodeksu drogowego – w tym nakaz zapinania pasów, jazdy z włączonymi światłami mijania i zakaz rozmawiania przez telefon podczas prowadzenia pojazdu. I nie ma znaczenia, że pani Halina jechała wolno – na parkingu położonym w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę – ktoś inny mógł jechać szybciej, więc ona musi na niego uważać.

Kierowcy w takich miejscach często zapominają też, że pierwszeństwo (jeśli nie ma innych znaków) ma nadjeżdżający z prawej i że parkować wolno tylko w oznaczonych miejscach. Strefy ruchu ustanowiono u nas w połowie 2011 r. i warto się już przyzwyczaić do zgodnego z przepisami zachowania na ich terenie. Obszary te oznaczone są białymi tablicami przedstawiającymi samochód z odpowiednim napisem (znaki drogowe D 52 i D 53).


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Gosc(2015-02-08 09:48) Zgłoś naruszenie 00

  Niech sprawdzi w rejonie drog czy market zglosil te znaki okazuje sie ze wiekszoc marketow tego nie czyni i dlatego znaki tam sa nie wazne i teren jest prywatny. Jest to sprawdzone na przykladzie jednego z marketow w polsce

  Odpowiedz
 • do Wojtusia(2015-02-05 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli koła się obracały, to pojazd był w ruchu. I kropka.

  Odpowiedz
 • pyt.(2015-02-05 16:04) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe ile przewinień mandatowych będzie na parkingu gdy samochód trzeba przepchnąć ze stanowiska gdzie stoi a tam nie było miejsca na to żeby np. wymienić awaryjnie żarówkę, bo trzeba trochę pochodzić wokół samochodu w zatłoczonym parkingu?

  Odpowiedz
 • kak(2015-02-05 17:53) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli się koła obracały to znaczy jedynie tyle, że koła sie obracały. Z faktu obrotu kół nie wynika w zaden sposob fakt ruchu pojazdu, tak wiec jest to dalece idaca interpretacja. Dobry prawnik bez wysilku podniesie taki argument ;)

  Odpowiedz
 • Wojtuś(2015-02-04 23:44) Zgłoś naruszenie 00

  Jechała tzn. Prędkość samochodu wynosiła >0. Wykonano pomiar prędkości? ;)

  Odpowiedz
 • Kris(2019-03-26 23:39) Zgłoś naruszenie 00

  Oj dzieci...Kazdy pojazd ,ktory włączył sie do ruchu ..jest w ruchu ..nawet jak stoi..w korku ,na swiatlach,czy tez w kolejce do wyjazdu z marketu. Pojazd ktory sie zatrzymal np. aby wysadzić pasażera przy chodniku,lub w zatoczce . Jest wyłączony z ruchu...jeśli chce sie włączyć z powrotem musi ustąpić wszystkim innym pojazdom w ruchu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane