Pomimo, że wkrótce zmienią się najprawdopodobniej przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych, to sam obowiązek pozostanie, a za niestosowanie środków bezpieczeństwa w aucie kierowca zapłaci mandat.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Kodeksu drogowego, dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, w przypadku podróży samochodem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa powinno znajdować się foteliku ochronnym, ewentualnie w innym urządzeniu, na przykład specjalnym siedzisku. Przepisy te nie dotyczą taksówek, karetek pogotowia i radiowozów.

Zabronione jest też przewożenie bez fotelika dziecka w tym wieku na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego. Ponadto nawet jeśli dziecko jest umieszczone w foteliku, nie wolno mu podróżować tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu, który jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera (chociaż przepis ten budzi kontrowersje i jes różnie interpretowany).

Przepisy te dotyczą jednak tylko samochodów wyposażony fabrycznie w pasy bezpieczeństwa - w innych nie ma obowiązku przewożenia dziecka w fotelikach. Nie wolno tylko dziecka do 12. roku życia przewozić bez fotelika na przednim siedzeniu, ale już z tyłu jest to dozwolone.

Za załamanie tych przepisów grozi mandat w wysokości 150 zł, policja przyzna też kierowcy 6 punktów karnych.

Bariera wieku 12 lat zniesiona

Jednak resort infrastruktury i rozwoju przygotował już projekt zmieniający te przepisy, który przede wszystkim likwiduje kryterium wieku 12 lat. Pozostawia limit wzrostu - zgodnie z nowymi zasadami, dzieci w wieku co najmniej 3 lat mające co najmniej 135 cm wzrostu będą mogły być przewożone na tylnym siedzeniu bez fotelika, przytrzymywane tylko za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Ponadto można będzie również przewozić trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa (bez fotelika) na tylnym siedzeniu pojazdu, jeśli dwoje dzieci już jest w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

Jednak co najmniej trzyletnie dzieci, które nie mają 150 cm wzrostu nie będą mogły podróżować na przednim siedzeniu. Wreszcie dzieci w wieku poniżej 3 lat w ogóle nie będą mogły być przewożone w pojazdach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa.

Więcej o projekcie przeczytasz tutaj>>

Projekt resortu doprecyzowuje również przepisy mówiące o przewożeniu na przednim siedzeniu w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy w samochodzie wyposażonym w poduszkę powietrzną dla pasażera. Nowe przepisy wyraźnie mówią, że jeśli poduszka jest wyłączona, jest to dozwolone.

Skonkretyzowano również, że w pojazdach, w których podróżuje 10 lub więcej osób, czyli wszelkiego rodzaju busach i autobusach, nie pojawia się obowiązek przewożenia dziecka w foteliku.

Stawki mandatów za złamanie tych przepisów pozostają na razie takie same.