Mandat za jazdę po parkingu bez pasów i świateł

autor: Małgorzata Raczkowska04.02.2015, 10:09; Aktualizacja: 04.02.2015, 10:19
Odrębne przepisy obowiązują w „strefie zamieszkania”.

Odrębne przepisy obowiązują w „strefie zamieszkania”.źródło: ShutterStock

Pani Halina skończyła cotygodniowe zakupy w hipermarkecie. Zapakowała torby do samochodu i ruszyła. Już w drodze, ale jeszcze z parkingu zadzwoniła do syna, by czekał przed domem i pomógł jej wnieść torby. Samochód ledwie się toczył, ale i tak zatrzymał go policjant... Dlaczego? Pani Halina nie włączyła świateł, nie zapięła pasów, w dodatku rozmawiała przez komórkę, prowadząc. Policjant skasował ją za trzy przewinienia, dołożył jeszcze punkty karne. – A ja przecież nic złego nie zrobiłam, jechałam tylko po parkingu – tłumaczy kobieta

Niestety, pani Halina nie ma racji: duże parkingi przed hipermarketami są oznaczone specjalnymi znakami drogowymi jako „strefy ruchu”. A w strefach ruchu obowiązują wszystkie przepisy kodeksu drogowego – w tym nakaz zapinania pasów, jazdy z włączonymi światłami mijania i zakaz rozmawiania przez telefon podczas prowadzenia pojazdu. I nie ma znaczenia, że pani Halina jechała wolno – na parkingu położonym w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę – ktoś inny mógł jechać szybciej, więc ona musi na niego uważać.

Kierowcy w takich miejscach często zapominają też, że pierwszeństwo (jeśli nie ma innych znaków) ma nadjeżdżający z prawej i że parkować wolno tylko w oznaczonych miejscach. Strefy ruchu ustanowiono u nas w połowie 2011 r. i warto się już przyzwyczaić do zgodnego z przepisami zachowania na ich terenie. Obszary te oznaczone są białymi tablicami przedstawiającymi samochód z odpowiednim napisem (znaki drogowe D 52 i D 53).


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Wojtuś(2015-02-04 23:44) Zgłoś naruszenie 00

  Jechała tzn. Prędkość samochodu wynosiła >0. Wykonano pomiar prędkości? ;)

  Odpowiedz
 • do Wojtusia(2015-02-05 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli koła się obracały, to pojazd był w ruchu. I kropka.

  Odpowiedz
 • pyt.(2015-02-05 16:04) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe ile przewinień mandatowych będzie na parkingu gdy samochód trzeba przepchnąć ze stanowiska gdzie stoi a tam nie było miejsca na to żeby np. wymienić awaryjnie żarówkę, bo trzeba trochę pochodzić wokół samochodu w zatłoczonym parkingu?

  Odpowiedz
 • kak(2015-02-05 17:53) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli się koła obracały to znaczy jedynie tyle, że koła sie obracały. Z faktu obrotu kół nie wynika w zaden sposob fakt ruchu pojazdu, tak wiec jest to dalece idaca interpretacja. Dobry prawnik bez wysilku podniesie taki argument ;)

  Odpowiedz
 • Gosc(2015-02-08 09:48) Zgłoś naruszenie 00

  Niech sprawdzi w rejonie drog czy market zglosil te znaki okazuje sie ze wiekszoc marketow tego nie czyni i dlatego znaki tam sa nie wazne i teren jest prywatny. Jest to sprawdzone na przykladzie jednego z marketow w polsce

  Odpowiedz
 • Kris(2019-03-26 23:39) Zgłoś naruszenie 00

  Oj dzieci...Kazdy pojazd ,ktory włączył sie do ruchu ..jest w ruchu ..nawet jak stoi..w korku ,na swiatlach,czy tez w kolejce do wyjazdu z marketu. Pojazd ktory sie zatrzymal np. aby wysadzić pasażera przy chodniku,lub w zatoczce . Jest wyłączony z ruchu...jeśli chce sie włączyć z powrotem musi ustąpić wszystkim innym pojazdom w ruchu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane