statystyki

Gwiazdy palestry cieszą się ze zmian w postępowaniu karnym

autor: Ewa Ivanova29.01.2015, 07:31; Aktualizacja: 20.05.2015, 10:49
prawnik; adwokat

Reforma będzie korzystna dla medialnych prawnikówźródło: ShutterStock

Są tysiące zwykłych obrońców i drobnych spraw o znęcanie się, włamanie z rozbojem czy niepłacenie alimentów. Pytanie, czy ci obrońcy będą w stanie sprostać wymaganiom - mówi dr Adam Bodnar.

Krakowska palestra domaga się wstrzymania reformy procedury karnej, która ma wejść w życie w lipcu. Stawia poważny zarzut: zmiany będą faworyzowały oskarżonych lepiej sytuowanych, a upośledzały osoby ubogie. To może naruszać nawet konstytucyjnie zagwarantowane prawo każdego obywatela do obrony. Pan podziela te obawy?

Jeszcze w toku procesu legislacyjnego wyraźnie sygnalizowaliśmy, że tak ukształtowana nowelizacja k.p.k., która przeniesie ciężar postępowania dowodowego na strony, może skończyć się tym, że będziemy mieć do czynienia ze sprawiedliwością, ale tylko dla bogatych. Czyli dla tych, którzy będą w stanie pozwolić sobie na zaangażowanie profesjonalnych pełnomocników, biur detektywistycznych i innych ekspertów.

Tyle że adwokaci dotąd wyraźnie popierali wprowadzenie kontradyktoryjności na sale sądowe. Kwestionowali tylko przyznanie obron karnych radcom prawnym.

Oczywiście gwiazdy palestry, które występują w mediach, cieszą się ze zmian. Dla nich ta reforma będzie korzystna. Bo ich klient ma zasoby na przeprowadzenie postępowania dowodowego. Problem w tym, że świat nie składa się tylko z takich adwokatów i takich klientów. Są tysiące zwykłych obrońców i drobnych spraw o znęcanie się, włamanie z rozbojem czy niepłacenie alimentów. Pytanie, czy ci obrońcy będą w stanie sprostać wymaganiom.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane