statystyki

Nikt nie lubi odtwórczej pracy. Sędziowie też

autor: Ewa Maria Radlińska28.01.2015, 05:34
Sędzia Bartłomiej Przymusiński, prezes Oddziału Wielkopolskiego SSP „Iustitia”

Sędzia Bartłomiej Przymusiński, prezes Oddziału Wielkopolskiego SSP „Iustitia”źródło: Materiały Prasowe

Sędzia Bartłomiej Przymusiński, prezes Oddziału Wielkopolskiego SSP „Iustitia”: Można byłoby sporządzać uzasadnienia w tydzień, gdyby wniosków było mniej i ustawodawca wprowadziłby od nich opłatę. Mogłaby być zaliczana na poczet opłaty od apelacji.

Ewa Maria Radlińska: Gliwicki sąd rejonowy (sprawa opisywana w Prawnik.pl 23 stycznia 2015 r.) w ogóle nie sporządził uzasadnienia wyroku. I chociaż takie przypadki zdarzają się rzadko, to jednak często przychodzi stronom i ich pełnomocnikom długo czekać na uzasadnienie orzeczenia. W czym problem?


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • adwokat(2015-01-28 15:51) Zgłoś naruszenie 00

  Debilizm w tej grupie zawodowej wzrasta. Trzeba być debilem żeby wpaść na pomysł płatnego uzasadnienia wyroku. Mam płacić jeszcze aż jeden z drugim łaskawie wyjaśni dlaczego wydał głupi wyrok który muszę zaskarżyć z racji jego niedorzeczności. Nie mieści mi się to w glowie.

  Odpowiedz
 • JJB(2015-01-28 19:50) Zgłoś naruszenie 00

  Odpłatność nie zmniejsza ilości pisanych uzasadnień. W WSA są opląty ( 100 zł. ), a i tak pisze się je do wszystkich prawie spraw. ( 80- 90 % ).
  Z panem adwokatem nie podejmę polemiki, bo sposób wyrażania przez niego myśli wskazuje, że nie warto.

  Odpowiedz
 • Apostata63(2015-01-28 20:40) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Sędzio, zamiast z takim trudem i obrzydzeniem pisać uzasadnienia, zawsze może Pan pójść pracować do huty. Też co miesiąc będzie Pan dostawał wynagrodzenie na rachunek, niezależnie od tego czy Pan pracuje dużo czy mało, a nikt nie będzie się domagał wyjaśnienia motywów tego co Pan zrobił - nie tylko w terminie instrukcyjnym, ale w ogóle.

  Odpowiedz
 • anka(2015-01-28 20:57) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowny Panie Sędzio, bardzo mi przykro, że nie ma Pan tej świadomości, ale dodzwonienie się do sądu w celu uzyskania informacji o wyroku, często kończy się uzyskaniem jedynie informacji, iż wyrok zapadł i jest zasądzający (bez szczegółów, bo przecież ochrona danych!!!), nawet bez informacji czy jest w treści sentencji punkt o oddaleniu powództwa w pozostałym zakresie. Załóżmy więc, że złożymy wniosek o odpis sentencji, niestety - zanim ją otrzymamy termin na złożenie wniosku o uzasadnienie już dawno minie...

  Odpowiedz
 • krsi(2015-01-28 21:42) Zgłoś naruszenie 00

  Nie chcę mi się wierzyć, że taki wpis mógł napisać adwokat.

  Odpowiedz
 • adwokat prawnik(2015-01-28 21:43) Zgłoś naruszenie 00

  Wybaczcie ostre słowa ale pomysł delikatnie mówiąc nie jest trafiony. Mnie nikt nie pyta czy zdążę z zapaleniem w 7 dni. Urlop nie istnieje. Moją żonę pani w łańcuchu zmusiła do przyjścia do sądu w terminie porodu. Chodzi tylko o równouprawnienie stron. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • pozywam.blogspot.com(2015-01-28 22:10) Zgłoś naruszenie 00

  Osobiście nie zgadzam się z takimi pomysłami, gdyż nic nie dadzą. Jeszcze pojawiłyby się wnioski do rozpoznania o zwolnienie od opłaty. Strona ma prawo do uzasadnienia i basta. Szerzej pisałem tutaj. http://pozywam.blogspot.com/2014/12/uzasadnienie-wyroku-napisane-w-terminie.html?m=1. Czasu trzeba szukać gdzie indziej np. Odciążając sędziów od prostych czynności. Dużo by pisać. Proszę wybaczyć ale komicznie brzmi ten fragment "Mógłbym pisać trzy razy tyle uzasadnień, gdybym miał na wyłączność dobrego asystenta, który przygotowywałby projekty". O jakie projekty chodzi? Dobry asystent pisze uzasadnienie który tylko się nazywa projektem. Asystenci powinni się zajmować innymi rzeczami, aby nie dochodziło do dublowania obowiązków.

  Odpowiedz
 • Bartłomiej Przymusiński(2015-01-29 22:15) Zgłoś naruszenie 00

  Przygotowywanie projektów uzasadnień jest jednym z obowiązków asystenta.

  Odpowiedz
 • legalista.pl(2015-02-10 14:54) Zgłoś naruszenie 00

  Ustne uzasadnienie wyroku nie zastępuje pisemnego, bo zwyczajowo jest krótkie i omawia główne punkty. Dopiero pisemne uzasadnienie jest podstawą oceny czy wniesienie środka odwoławczego jest uzasadnione. Więc sędzia powinien być zadowolony z tego że napisał uzasadnienie "do szuflady" bo to oznacza, że przekonał stronę która wniosła o uzasadnienie wyroku do swoich wywodów i apelacja nie została wniesiona.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane