statystyki

Bez meldunku niepełnosprawni nie mają szans na kartę parkingową

autor: Michalina Topolewska26.01.2015, 07:36; Aktualizacja: 26.01.2015, 09:18
21 zł wynosi opłata za wydanie karty parkingowej

21 zł wynosi opłata za wydanie karty parkingowejźródło: ShutterStock

Osoby niepełnosprawne, które nie mają miejsca stałego pobytu, nie mogą wyrobić nowego dokumentu uprawniającego do zatrzymywania samochodu na kopercie.

Uniemożliwia im to par. 2 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydania i zwrotu kart parkingowych (Dz.U. poz. 870). Zgodnie z nim wniosek o kartę składany jest do przewodniczącego powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby z uszczerbkiem na zdrowiu.

Prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, zwraca uwagę, że niektórzy niepełnosprawni mogą jednak nie mieć miejsca stałego pobytu i mogą wykazać jedynie czasowy. W efekcie mimo że spełniają warunki do uzyskania karty parkingowej, to nie mogą jej uzyskać, ponieważ żaden przewodniczący powiatowego zespołu nie jest właściwy do przyjęcia ich wniosku. Rzecznik podkreśla, że przepisy wykonawcze, które regulują tryb wydawania dokumentu uprawniającego do zatrzymywania samochodu na kopercie, nie mogą uniemożliwiać jego wyrobienia, jeżeli w świetle unormowań ustawy (która jest aktem prawnym wyższej rangi) mają do niego prawo.

W związku z tym RPO wystąpiła do Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, o zmianę par. 2 ust. 2 rozporządzenia, tak aby regulacje określające właściwość miejscową organu wydającego kartę parkingową nie stanowiły przeszkody do jej uzyskania.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane