statystyki

Nie każdy może kupić tabletkę dzień po

autor: Piotr Szymaniak21.01.2015, 07:18; Aktualizacja: 21.01.2015, 10:08
Prawo do zakup tabletki powinny mieć pełnoletnie kobiety

Prawo do zakup tabletki powinny mieć pełnoletnie kobietyźródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ograniczeniem dostępu niepełnoletnim do pigułek „dzień po”. Tylko że takich leków już dziś nie mogą oni legalnie kupić bez zgody rodziców

Po tym, jak Komisja Europejska dopuściła w krajach wspólnoty sprzedaż EllaOne – tabletki stosowanej po stosunku, uniemożliwiającej zajście w ciążę – Ministerstwo Zdrowia utworzyło zespół, który ma przygotować zmiany prawne. Cel: ograniczyć jej dostępność dla małoletnich. Prawnicy mają jednak wątpliwości, czy dodatkowe regulacje prawne są w ogóle potrzebne.

Premier Ewa Kopacz, uzasadniając w Radiu Zet konieczność zmian w prawie, tłumaczyła, że nie można dopuścić do sytuacji, w której takie środki mogłyby kupować 10- czy 13-latki. Dała do zrozumienia, że prawo to powinno przysługiwać pełnoletnim kobietom. Tymczasem zgodnie z kodeksem cywilnym osoby do 13. roku życia i tak nie posiadają zdolności do czynności prawnych, a pomiędzy 13. a 18. rokiem życia mają tę zdolność ograniczoną. To sprawia, że w świetle prawa mogą zawierać umowy – a więc w tym przypadku robić zakupy – jedynie w drobnych sprawach dnia codziennego: kupić drożdżówkę, napój, bilet do kina czy na autobus.

Tabletka to nie coca-cola


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ted(2015-01-21 15:26) Zgłoś naruszenie 00

    Te ograniczenia to wynik głupoty ofensywnego kleru i strach rządzących przed Kościołem.

    Odpowiedz
  • Teo(2015-01-21 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    I po co to wszystko, chyba po to żeby podlizać się biskupom. Przecież zawsze znajda dorosłą osobę i im kupi. Ja choć jestem juz baardzo dorosła kupiłabym takiej dziewczynie, bo po co jej marnować zycie jak nie jest przygotowana na macierzyństwo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane