statystyki

Cesja wierzytelności powinna wstrzymać egzekucję przeciwko poręczycielowi

autor: Michał Culepa20.01.2015, 06:50; Aktualizacja: 20.01.2015, 09:23

Sprzedaż wierzytelności powoduje, że wystawiony wcześniej tytuł egzekucyjny traci podstawę prawną, a nadaną mu klauzulę wykonalności sąd powinien uchylić – orzekł SN.

Bank Spółdzielczy w Brodnicy udzielił firmie P. kredytu. Jednym z jego zabezpieczeń było poręczenie na kwotę 800 tys. zł; poręczycielem była spółka M. Po pewnym czasie firma P. popadła w tarapaty i przestała spłacać długi. Ostatecznie w 2008 r. ogłoszono jej upadłość likwidacyjną. Na liście zgłoszonych wierzytelności nie było jednak kredytu, gdyż bank skierował roszczenia bezpośrednio wobec poręczyciela. Wystawił bankowy tytuł egzekucyjny, do którego uzyskał klauzulę wykonalności. Zakwestionował ją jednak poręczyciel – spółka M,. twierdząc, że po pierwsze bank zaspokoił swoje roszczenia z innych składników majątku uzyskanych od upadłego przedsiębiorstwa, a po drugie – wierzytelności wobec firmy P. zostały sprzedane stołecznej firmie windykacyjnej. Poręczyciel stwierdził, że skoro doszło do cesji wierzytelności, a firma windykacyjna nie jest bankiem, to nie może ona korzystać z bankowego tytułu egzekucyjnego. Zażądał więc uchylenia klauzuli wykonalności.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane