statystyki

Rodzice nie zawsze płacą za szkody wyrządzone przez dziecko

autor: Michał Culepa19.01.2015, 07:26; Aktualizacja: 19.01.2015, 08:46

Nawet ciężko pokrzywdzony przez małoletniego nie otrzyma odszkodowania od jego rodziców, jeśli uda im się wykazać, że nadzór nad sprawiającym problemy dzieckiem był prawidłowy – orzekł SN.

Łukasz J. złożył pozew przeciwko małżeństwu Z. o niespełna 44 tys. zł odszkodowania oraz zadośćuczynienia za krzywdę, a ponadto o 1 tys. zł miesięcznej renty. W sierpniu 2010 r. został on bowiem dotkliwie pobity przez wówczas 16-letniego Rafała, syna państwa Z. Po uderzeniu kawałkiem kostki brukowej w głowę omal nie stracił życia, do dziś jest całkowicie sparaliżowany.

W toku postępowania okazało się, że sprawca miał problemy psychiczne (zdiagnozowano u niego zaburzenia osobowości i uszkodzenia układu nerwowego będące efektem chorób, jakie przeszedł we wczesnym dzieciństwie), charakteryzujące się m.in. niestabilnością emocjonalną i napadami agresji. Z tego powodu już wcześniej wchodził w konflikt z prawem – brał udział w bójkach, postrzelił nawet z wiatrówki koleżankę z osiedla. Jego rodzice starali się współpracować zarówno z przydzielonymi Rafałowi Z. kuratorami sądowymi, jak i z psychologami oraz psychiatrami ze specjalistycznych poradni, do których małoletni Z. uczęszczał na terapie. Na ich wniosek został też skierowany na dwa miesiące do szpitala psychiatrycznego.

Pełnomocnicy Łukasza J. jako podstawę roszczeń wskazali art. 427 kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można, ten obowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę – chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda powstałaby także przy starannym wykonywaniu nadzoru.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • cod(2015-01-20 07:42) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety, polskie orzecznictwo zostaje w tyle za amerykańskim. Nie dosyć, że normy są wyjątkowo skomplikowane, postępowanie też nie do końca jasne, to jeszcze orzeczenia trafione, jak kulą w płot. Co mnie naszło na powrót do kraju?!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane