statystyki

Schorowany sędzia w prawnej dziurze

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.01.2015, 07:30; Aktualizacja: 14.01.2015, 09:07

Chorobowe należy mu się przez rok. Po tym czasie nie przysługuje już żadne świadczenie. Jeżeli jest szansa na powrót do zdrowia, sędzia nie może przejść w stan spoczynku. Pozostaje życie z oszczędności.

Zdaniem prof. Ireny Lipowicz, rzecznika praw obywatelskich, taki stan prawny budzi wątpliwości konstytucyjne. Dlatego też zwróciła się w tej sprawie do prof. Romana Hausera, przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa.

Rada powołała już zespół, który ma zająć się tym problemem na trwającym posiedzeniu. KRS od dawna, przy różnych okazjach, apelowała do władzy wykonawczej oraz ustawodawczej o zmianę tych regulacji – podkreśla Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

Dodaje, że obecnie trudno jest przewidzieć, jaką ostatecznie decyzję podejmie rada – czy znów będzie starała się przekonać prawodawcę do wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych, czy też zdecyduje się skierować w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Joanna Żakowska(2015-01-15 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Matko ! Co za egoistyczna mentalność . Zachowują się jak szkodniki społeczne , stronniczy , łamiący prawo ale chcą jeszcze więcej pieniędzy . Bezkarni , roszczeniowi . Ludzie przez nich tracą życie , zdrowie , majątki . Nieludzcy . No i typowa reakcja RPO- inni obywatele mogą zdychać z głodu a ona będzie się zajmować problemami psiapsiół . Ja już nie doczekam ale może młodzi wrócą i pogonią to towarzystwo wzajemnej adoracji ?

    Odpowiedz
  • adwokat(2015-01-14 22:32) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem naprawdę wzruszony. Podsumujmy te przejawy poniżania sędziów. 35 dni płatnego urlopu, 100 % ostatniego wynagrodzenia jako emerytura, wcześniejsza emerytura, do tego kilometrowka, immunitecik, i perełka - urlop dla poratowania zdrowia... To tylko kilka przykładów poniżania tej zgnębionej grupy zawodowej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane