statystyki

Spółdzielnie mieszkaniowe: jest szansa na to, że wkłady mieszkaniowe będą waloryzowane

autor: Patryk Słowik14.01.2015, 08:26; Aktualizacja: 14.01.2015, 09:52
nieruchomości-kredyt hipoteczny-mieszkanie

Dlatego senatorowie zaproponowali, żeby spółdzielnie musiały zwracać osobom uprawnionym wniesiony wkład mieszkaniowy zwaloryzowany według wartości rynkowej lokaluźródło: ShutterStock

Kilkadziesiąt lat temu spółdzielca wniósł wkład mieszkaniowy. Po jego śmierci w spadku po nim bliscy otrzymali jednak pieniądze rażąco niższe w porównaniu do wcześniejszych wyrzeczeń spadkodawcy, ponieważ wartość wkładów nie była waloryzowana – to sytuacja tysięcy Polaków. Powinna się jednak niebawem zmienić. Rząd bowiem pozytywnie zaopiniował wczoraj senacki projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (druk nr 642).

Istotą spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zobowiązanie się spółdzielni do oddania jej członkowi lokalu mieszkalnego do używania w zamian za zobowiązanie się do wniesienia wkładu mieszkaniowego oraz do uiszczania określonych opłat (wkładem mieszkaniowym są koszty inwestycji przypadające na dany lokal, pomniejszone o ewentualne środki uzyskane na budowę z innych źródeł).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wlad 55(2015-03-19 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Skandal na to wszystko oddalem do SM mieszkanie lokatorskie >SM wystawilami PIT8c na kwote wg bieglego i od tej kwoty musze zaplacic 18% podatku dochodowego na PIT36 na pytanie czy SM odliczyla mi moj wklad uslyszalem ze tak jest to kwota 28 zl. bo SM nie wie jak i nie ma inf. jak zrewaloryzowac wklad. Podatek wynosi1/4 uzyskanej kwoty.
    Banda zlodziei wykancza zwyklych ludzi a korporacje markety wiedza jak ominac prawo .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane