statystyki

Państwo sięga po fundusze masy upadłości jak po swoje

autor: Lesław Kolczyński14.01.2015, 07:30; Aktualizacja: 14.01.2015, 09:18
Ustawodawca przewiduje, że wykorzystanie środków pochodzących m.in. z depozytów sądowych pozwoli pozytywnie oddziaływać na poziom rentowności sprzedawanych przez Skarb Państwa papierów skarbowych, a w dłuższej perspektywie ma przynieść korzyści dla podmiotów korzystających ze środków publicznych

Ustawodawca przewiduje, że wykorzystanie środków pochodzących m.in. z depozytów sądowych pozwoli pozytywnie oddziaływać na poziom rentowności sprzedawanych przez Skarb Państwa papierów skarbowych, a w dłuższej perspektywie ma przynieść korzyści dla podmiotów korzystających ze środków publicznychźródło: ShutterStock

Nowelizacja nie przyniesie żadnych korzyści ani masie upadłości, ani wierzycielom, wśród których często jest również Skarb Państwa

Bez większego rozgłosu i bez dyskusji w mediach 26 września 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2014 r. poz. 1626). Akt wszedł w życie 1 stycznia 2015 r.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (3)

 • wjw(2015-01-14 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  Państwo cały czas trzyma łapę w kieszeniach polskich obywateli za wyjątkiem takich świętych krów jak:
  - rolnicy,
  - górnicy,
  - itd itp.

  Odpowiedz
 • Mirosław A. Kamiński(2015-01-15 16:36) Zgłoś naruszenie 00

  Witam, gratuluję tekstu. I od razu muszę zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które autor pominął:
  1. Wykładnia terminu "natychmiastowe wydanie". Literalna wykładnia przepisu jest jasna, każdy wie co to znaczy natychmiast. Z celowościową byłoby gorzej. I tak, czy konieczne do dokonania wydatki masy upadłości jutro, za tydzień czy za miesiąc, a może za trzy miesiące należy uznać za konieczne natychmiastowo - czy też nie. Oczekiwanie na wypłatę środków z depozytu sądowego z mojego doświadczenia to co najmniej pół roku a bywa także, że trwa to ponad rok.Czy syndyk, który jest zobowiązany na bieżąco ponosić koszty postępowania w miarę posiadania środków finansowych, a także4 niezwłocznie wykonać plany podziału po ich zatwierdzeniu może w tych okolicznościach wpłacić środki do depozytu sądowego wiedząc, że na ich odzyskanie będzie musiał czekać pół roku albo rok?
  2. Depozyt sądowy zwraca środki wpłacone w nominale (bez odsetek). Środki, które Dyrektor Sądu przekaże na depozyt Ministra Finansów prowadzony w BGK są oprocentowane. Kto zatem i na jakiej podstawie otrzyma naliczone odsetki. Wygląda na to, że otrzyma je Sąd - czyli do drugiej kieszeni Skarb Państwa.
  3. Wykonanie przez syndyka literalnie dyspozycji znowelizowanego art.227 spowoduje w oczywisty sposób spowoduje szkodę w majątku upadłego - czas postępowania upadłościowego zostanie rażąco wydłużony - nie o tygodnie czy miesiące ale raczej o lata. Wzrosną przez to bezsprzecznie koszty postępowania - mniej pieniędzy i znacznie później otrzymają w drodze podziału wierzyciele.
  4. Zablokowane nadmiarem pracy sądy zostaną dodatkowo dociążone obowiązkami (i kosztami) obsługi depozytów sądowych. Biorąc pod uwagę tysiące toczących się postępowań upadłościowych w kraju i fakt iż w każdym z nich syndyk często wielokrotnie będzie musiał uzyskać postanowienie o wpłacie i wypłacie środków do depozytu sądowego (które oczywiście może zostać zaskarżone) pracownicy sekretariatów będą musieli przygotować dokumenty, przesłać je do wydziału finansowego Sądu, a pracownicy wydziału finansowego kolejną dokumentację, a potem to samo, tylko w drugą stronę. Terminy odzyskania środków z depozytu sądowego będą musiały się wydłużyć, zaś do obsługi tych depozytów potrzeba będzie zatrudnić nowych pracowników i ponieść tego koszty.
  5. Skoro już ustawodawca uznał, z czym się nie zgadzam, że prywatne pieniądze upadłego Minister Finansów może czasowo wykorzystać w sposób wskazany w ustawie to z jakiego powodu nie nakazał syndykom po prostu zakładanie rachunków bankowych i lokat w BGK, z których czasowo na określonych precyzyjnie zasadach mógłby korzystać Minister Finansów. Pośrednictwo sądu i depozytu sądowego w tym zakresie jest po pierwsze zbędne, po wtóre szkodliwe (czas) i bez potrzeby kosztowne.

  Odpowiedz
 • Leszek K.(2016-03-11 23:49) Zgłoś naruszenie 00

  Do Pana Mirosław Kamińskiego: Autor ograniczony był objętością tekstu (ilością znaków) i dlatego nie było możliwości dokładnego omówienia problemu. Cieszyć się jednak należy, że przepis został zmieniony.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane