statystyki

Skomplikowany status sobót w procedurze administracyjnej

12.01.2015, 07:29; Aktualizacja: 12.01.2015, 07:49

Sobota w nowocześnie funkcjonującym społeczeństwie powinna być uznana za dzień równorzędny z dniem ustawowo wolnym od pracy – uznał Sąd Okręgowy w Białymstoku.

Sprawa dotyczy mężczyzny, który decyzją prezesa KRUS z dniem 1 czerwca 2014 roku przestał podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników. A wszystko dlatego, że w ocenie urzędników nie złożył w terminie ( tj. do 31 maja 2014 r.) wymaganych dokumentów ( tj. zaświadczenia o nieprzekroczeniu kwoty podatku dochodowego za 2013 r.).

Mężczyzna odwołał się od tej decyzji, argumentując, że termin złożenia wymaganego zaświadczenia przypadał w tym roku w sobotę, a więc w dniu równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy. Dlatego złożenie dokumentów 2 czerwca tj. w najbliższym, następnym dniu powszednim, nie stanowi uchybienia terminu określonego w art. 5a ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W odpowiedzi na wniesione odwołanie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wniosła o jego oddalenie, podtrzymując stanowisko wyrażone we wcześniejszej decyzji.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane