statystyki

Nie można bezkarnie monitorować sąsiada

09.01.2015, 04:12; Aktualizacja: 09.01.2015, 07:15

Każdy ma prawo zainstalować na swojej nieruchomości monitoring. Jeżeli jednak kamery obejmują swoim zasięgiem chociaż fragment posesji sąsiada, to ten może wystąpić z powództwem o ochronę dóbr osobistych. W ocenie Sądu Apelacyjnego w Krakowie taki stan godzi bowiem w prawo do prywatności.

L.S i S.C. mieszkają w tej samej miejscowości, a ich posesje ze sobą graniczą. Początkowo relacje między nimi układały się dobrze. Jednak od pewnego czasu są ze sobą skonfliktowani. A jednym z punktów zapalanych było zamontowanie przez S.C. instalacji monitoringu wizyjnego na ścianach swojego domu. A dokładnie chodzi o to, że w zasięgu obserwacji jednej z kamer, pozostawała furtka i brama wjazdowa na posesję L.S., a druga obejmowała fragment jego działki, a odpowiednio ustawiona umożliwiała również obserwację tylnej części nieruchomości powoda.

Zdaniem L.S. takie usytuowanie kamer narusza jego dobro osobiste w postaci prawa do prywatności. Dlatego zdecydował się wystąpić w tej sprawie na drogę sądową. W pozwie wniósł o nakazanie S.C. usunięcia dwóch kamer, które filują na jego posesję oraz zasądzenie zadośćuczynienia. S.C. wniósł o oddalenie powództwa.

Sąd Okręgowy w Kielcach zakazał S.C. rejestrowania obrazu i dźwięku za pośrednictwem dwóch kamer, które obejmują swoim zasięgiem fragment posesji L.S. Stwierdził, iż ich usytuowanie narusza sferę jego prywatności, w tym prawo do ochrony miru domowego. Zadośćuczynienia jednak nie zasądził. Uznał, że ani rozmiar doznanej przez L.S. krzywdy, ani też rodzaj dobra i skala jego naruszenia nie dają do tego podstaw. 


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane