statystyki

Akt notarialny wchodzi w erę cyfrową

autor: Tomasz Janik09.01.2015, 07:40; Aktualizacja: 09.01.2015, 07:49
Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej

Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnejźródło: Materiały Prasowe

Rozwój technologii, coraz większa świadomość społeczeństwa oraz niemal powszechny dostęp do sieci internetowej sprawiają, że możliwe jest projektowanie cyfryzacji wielu obszarów, które jeszcze kilka lat temu wydawały się być z niej wyłączone. Do takich niewątpliwie należą czynności notarialne i akt notarialny, w formie, jaką znamy od wieków, a mianowicie – papierowej.

Stopniowa zmiana postrzegania i oceny możliwości wykorzystania nowoczesnych rozwiązań informatycznych doprowadziły samorząd notarialny do momentu, w którym pragniemy zapoczątkować proces gruntownej zmiany sposobu przygotowywania, przechowywania oraz udostępniania danych z dokumentów notarialnych. Służyć temu powinno wprowadzenie elektronicznej formy aktu notarialnego.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • biblia(2015-01-09 08:48) Zgłoś naruszenie 00

  najpierw nalezy oplacic i wyksztalcic informatykow - pomysljest cywilizowany i wart 21 wieku
  ale jeszcze nie przy polskich urzednikach!
  papierowe akty notarialne to przeciez ciag dalszy ich nawykow

  Odpowiedz
 • SSR(2015-01-09 12:09) Zgłoś naruszenie 00

  urzędnicy przyzwyczają się. nawet księgi wieczyste przyzwyczają się. problem leży po stronie zabezpieczenia. w przypadku aktu notarialnego papierowego można dość łatwo sprawdzić wiarygodność, nawet po podpisie notariusza. w przypadku wersji elektronicznej? podpis elektroniczny też można zweryfikować ale jak dla mnie brakuje cech charakterystycznych np. oryginalnego maźnięcia piórem. boję się, że pomysłowość Polaków, przy braku odpowiedniego zabezpieczenia e-dokumentu, zabezpieczenia sieci oraz braku dobrych informatyków (patrz notoryczny brak pieniędzy) może prowadzić do - lekko mówiąc - wypaczeń.

  Odpowiedz
 • SSR(2015-01-11 23:57) Zgłoś naruszenie 00

  notariusze już raz prowadzili księgi wieczyste i nie wyszło to na dobre. Błędy które wówczas powstały ciągną się do tej pory. notariusz jako podmiot komercyjny (nastawiony na zysk) przykłada większą uwagę do ilości sporządzonych aktów notarialnych (bo z tego są pieniądze) niż do prawidłowego toku postępowania wieczystoksięgowego. planuje się, że notariusze będą zamieszczać wzmianki w księgach wieczystych - jeżeli to oznacza, że będą rejestrować wnioski wieczystoksięgowe to wydziały KW będą miały lekko mówiąc bajzel. notariusze nie rozumieją, że żądanie to nie wniosek, a wniosek może składać się z kilku żądań. używając nowomowy: będzie masakra.

  Odpowiedz
 • nie ssr(2015-01-09 22:26) Zgłoś naruszenie 00

  a co ze zmianą ustawy o księgach wieczystych , czy notariusze boją się postępowania wieczystoksiegowego w formie elektronicznej ? Bo to oni chyba wstrzymali prace nad tą ustawą ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane