statystyki

Ubezpieczyciel musi oddać ubezpieczonemu sumę zasądzonego zadośćuczynienia

autor: Joanna Kowalska07.01.2015, 07:25; Aktualizacja: 07.01.2015, 08:25

Sprawca wypadku, który uiścił orzeczone zadośćuczynienie, może domagać się od swojego ubezpieczyciela zwrotu tej sumy – uznał Sąd Okręgowy w Olsztynie. Podtrzymał tym samym orzeczenie wydane w I instancji.

Pozew przeciwko swojemu ubezpieczycielowi wniósł do sądu mężczyzna, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywnę. Orzeczono wobec niego także obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej rodzinie ofiary – 10 tys. zł zadośćuczynienia za stratę bliskiej osoby.

Po uiszczeniu tej kwoty mężczyzna zgłosił się do swojego ubezpieczyciela o zwrot kosztów. Gdy ten odmówił, zdecydował się dochodzić swoich praw przed sądem. Sprawę wygrał, a ubezpieczyciel został zobowiązany do zwrotu zadośćuczynienia.

Firma złożyła apelację, tłumacząc, że przepisy dotyczące odpowiedzialności w takich sytuacjach nie dotyczą roszczeń regresowych. Dodatkowo wskazała, że nie ma ona obowiązku naprawienia szkody wynikającej z orzeczonego środka karnego.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • pozywam.blogspot.com(2015-01-07 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Klasyczny przykład odszkodowawczej odpowiedzialności gwarancyjnej. Ciekawe nie tyle jest samo orzeczenie sądu, co raczej wypunktowanie standardowej, typowej postawy ubezpieczyciela, który stosuje słynną zasadę "Nie wiedziałem, że muszę odpowiadać, więc czekałem na orzeczenie sądu".

    Odpowiedz
  • Moon(2015-01-07 23:31) Zgłoś naruszenie 00

    Rzecz jasna - stawki za ubezpieczenie wzrosną.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane