statystyki

Strasburg coraz mniej przyjazny skarżącym. I coraz słabszy

autor: Patryk Słowik08.01.2015, 00:00; Aktualizacja: 08.01.2015, 07:57

Krótszy czas na złożenie skargi, mniejsze uprawnienia obywateli w toku postępowania oraz ograniczenie roli Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na rzecz sądownictwa krajowego – to wszystko przewiduje Protokół nr 15 zmieniający Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Polski rząd wniósł już do Sejmu projekt ustawy pozwalającej prezydentowi ratyfikować dokument.

Wejdzie on w życie po przyjęciu go przez wszystkie 47 państw członkowskich Rady Europy – czyli najprawdopodobniej za 2–3 lata.

Jak wskazano w uzasadnieniu, zmiany spowodowane są koniecznością przyspieszenia prac trybunału. Obecnie na rozpatrzenie oczekuje ok. 70 tys. spraw. Stąd też przewidziano m.in. skrócenie sześciomiesięcznego terminu na wniesienie skargi indywidualnej – do czterech miesięcy.

To nie problem. Bez większego kłopotu da się przygotować wniosek w krótszym terminie – mówi prof. Ireneusz Kamiński, sędzia ad hoc ETPC i ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane