Mam prawo użytkowania wieczystego nieruchomości. Z tego tytułu jestem zobowiązana corocznie wnosić opłatę na konto urzędu miasta. Tak też się działo przez lata. W pewnym momencie kupiłam drugie mieszkanie, do którego się przeprowadziłam. Nie poinformowałam urzędu miasta o zmianie adresu do korespondencji, w związku z czym, gdy podwyższono opłaty za użytkowanie wieczyste, magistrat przesłał tę informację na mój stary adres – opisuje swoją sytuację pani Barbara.
Jak wynika z listu czytelniczki w pierwszej nieruchomości nikt przez ten czas nie mieszkał, więc nie odbierano korespondencji. Kobieta nie wiedziała o podwyżce i regulowała opłatę w starej, czyli niższej wysokości. Teraz urzędnicy domagają się od niej zapłaty różnicy wraz z odsetkami. – Czy nie jest to działanie bezprawne? Czy urząd nie powinien sam ustalić nowego adresu zamieszkania obywatela, przecież administracja ma dostęp do różnych baz danych – zastanawia się czytelniczka.
Mieszkaniec musi samodzielnie zadbać o to, by urząd dysponował jego aktualnym adresem Użytkownik wieczysty w przypadku zmiany adresu do korespondencji powinien złożyć pisemny wniosek w tej sprawie. Nie chodzi o skomplikowany formularz, tylko krótką dyspozycję składaną w urzędzie miasta (patrz wzór). Dla celów dowodowych warto poprosić o pokwitowanie urzędników na kopii dokumentu.
Za brak sumienności użytkownik wieczysty poniesie konsekwencje, jak te opisane przez czytelniczkę. Korespondencja urzędowa będzie wówczas wysyłana na dotychczasowy adres i zgodnie z przepisami traktowana jako doręczona prawidłowo. Przesyłka wywoła więc skutki prawne. Urząd ma więc rację, domagając się uregulowania zaległości, a co więcej, ma prawo do naliczenia odsetek za czas zwłoki ze strony czytelniczki.
Podsumowując, warto raz jeszcze podkreślić, że organy administracji publicznej nie mają obowiązku badać z urzędu, czy adres danego obywatela, którym dysponują, jest aktualny.

Wzór wniosku

Kraków, 7 stycznia 2015 r.

Imię i nazwisko

PESEL

aktualny adres

numer telefonu

Urząd miasta/gminy w ....

Wniosek o zmianę adresu do korespondencji

Proszę o kierowanie korespondencji odnośnie do opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu dotyczącej nieruchomości położonej w.......................................................... przy ul.................................................................... na adres.................................................................. ...................................................................................

Z wyrazami szacunku,

...........................................................

własnoręczny podpis

Podstawa prawna

Art. 41 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.).