statystyki

GMO tylko do badań. Za powodowanie zagrożenia dla środowiska - nawet 8 lat więzienia

autor: Joanna Kowalska22.12.2014, 08:10; Aktualizacja: 22.12.2014, 09:09
GMO

Ma zostać także utworzony publiczny rejestr zamkniętego użycia GMO.źródło: ShutterStock

Badania nad GMO będą mogły prowadzić jedynie zakłady inżynierii genetycznej. Za spowodowanie zagrożenia dla środowiska podczas prowadzenia takich testów będzie groziło nawet 8 lat więzienia. Takie rozwiązania przewiduje uchwalona właśnie przez Senat nowelizacja ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 36, poz. 233). Jej celem jest transpozycja unijnych przepisów w zakresie GMO. Ustawa reguluje przede wszystkim zamknięte użycie takich organizmów.

– Zamknięte użycie dotyczy przede wszystkim badań laboratoryjnych. Jest to użycie w sposób zabezpieczający GMO przed kontaktem ze środowiskiem oraz z ludźmi – podkreślał w czasie posiedzenia senackich komisji Piotr Otawski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Zgodnie z ustawą będzie mogło ono polegać na badaniu, magazynowaniu, hodowaniu czy zamierzonym uwalnianiu do środowiska GMO. W dalszym ciągu będą natomiast zakazane ich uprawy.

Do prowadzenia badań nad takimi organizmami będą uprawnione jedynie zakłady inżynierii genetycznej posiadające zezwolenie na taką działalność. Aby je uzyskać, będą musiały podać szczegóły planowanych działań: liczbę GMO, które planują wykorzystać, cel testów czy miejsce ich prowadzenia.

Zgodę będą mogli uzyskać jedynie ci, którzy mają pracowników o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, zapewnią właściwe środki bezpieczeństwa, pomieszczenia i sprzęt oraz wykażą, że są w stanie właściwie zagospodarować odpady.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Tedi(2014-12-22 15:00) Zgłoś naruszenie 00

  Czy wszystkie szkodliwe przepisy unijne musimy transponować? Skoro tak, to na co nam rząd, sejm i senat? To fikcja za duże pieniądze i fasadowość. Szkodliwość działań, tego bractwa, świadczy o zdradzie i pracy agenturalnej na rzecz agresora jakim niewątpliwie jest UE. Powoli zawłaszcza naszą państwowość, niby naszymi rękami, aż do osiągnięcia celu, czyli bezwzględnego podporządkowania i całkowitego zarządzania. Biedne nasze dzieci i wnuki.

  Odpowiedz
 • Rafał(2014-12-22 20:17) Zgłoś naruszenie 00

  Czy nikt już nie próbuje nawet uzasadniać tej histerii?

  Odpowiedz
 • Qba(2014-12-22 20:35) Zgłoś naruszenie 00

  Jak to jest, że w trybie ekspresowym i ultrarestrykcyjnym wprowadzamy tylko te dyrektywy unijne, które nie mają sensu? A antyprzemocowa i bioetyczna czekają do świętego nigdy...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane