statystyki

Wysokość rekompensaty za naruszenie praw autorskich niezgodna z konstytucją?

autor: Sławomir Wikariak18.12.2014, 07:15; Aktualizacja: 18.12.2014, 07:26
UPC skarży do TK przepis nakazujący zapłatę trzykrotności należnego wynagrodzenia.

UPC skarży do TK przepis nakazujący zapłatę trzykrotności należnego wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich kwestionuje przepis nakazujący zapłatę trzykrotności wynagrodzenia za naruszenie praw autorskich. Jego zdaniem jest niezgodny z konstytucją

Sprawę ostatecznie rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny, do którego skargę złożyła spółka UPC. Została ona zobligowana wyrokiem sądowym do zapłacenia kilkudziesięciu milionów złotych za pokazanie filmów, które pokazać musiała. Ma bowiem – tak jak inni operatorzy kablowi – ustawowy obowiązek reemisji wybranych programów (np. TVP 1, TVP 2, Polsat czy TVN). Programy te muszą znaleźć się w ofercie każdej kablówki.

Jednocześnie, w związku z tą reemisją, operatorzy muszą wnosić opłaty organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jeśli chodzi o polskie filmy, licencję należy wykupić m.in. w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Od 2004 r. obowiązywała stawka 2,8 proc. liczona od miesięcznych wpływów netto operatora. Później Polska Izba Komunikacji Elektronicznej reprezentująca operatorów renegocjowała tę umowę, chcąc obniżenia opłaty do 1,6 proc., ale SFP proponowało 2,2 proc. Ostatecznie strony nie doszły do porozumienia i w 2009 r. umowa wygasła. UPC (a także przejęty przez nią Aster) płaciło bezumownie stawkę 1,6 proc.

W 2011 r. filmowcy poszli do sądu i na podstawie art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.) zażądali za reemisję programów bez licencji trzykrotności stawki 2,2 proc. – po odliczeniu wpłacanych 1,6 proc. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 14 października 2013 r. (sygn. akt VI A Ca 208.13) uwzględnił w pełni to żądanie. Spółka została zobowiązana do zapłacenia kwoty liczonej w dziesiątkach milionów złotych.

Trudne negocjacje


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane