statystyki

E-poradnictwo prawne szansą dla przedsiębiorstw

autor: Piotr Szymaniak17.12.2014, 08:15; Aktualizacja: 17.12.2014, 08:16
Internet

Konkurencja na rynku usług elektronicznego poradnictwa prawnego jest spora.źródło: ShutterStock

Z badania „Obsługa prawna firm 2014”, jakie na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej i Wolters Kluwer Polska, przeprowadziła firma badawcza PBS wynika, że nadal większość przedsiębiorców samodzielnie stara się rozwiązać problemy prawne w swojej firmie. Szczególnie jest to widoczne w segmencie małych firm (do 49 pracowników), gdzie prawnik zatrudniony jest jedynie w co piątek firmie, a 62 proc. nie współpracuje z żadną zewnętrzną kancelarią.

Tymczasem coraz bardziej rozwijający się rynek usług prawniczych świadczonych drogą elektroniczną, wydaje się być skrojony właśnie szczególnie pod małe podmioty. Z badania wynika, że jeśli już firmy powierzają swoje sprawy zewnętrznym kancelariom, to najczęściej dotyczą one windykacji (51 proc. wskazań) i wnoszenia pozwów (42 proc.). Rzadziej chodzi o odszkodowania, kwestie związane z umowami, podatkami, znakami towarowymi i patentami.

– Do prowadzenia tego rodzaju spraw kontakt fizyczny z klientem nie jest konieczny. Wystarczy, aby prawnik miał pełnomocnictwo, by działać w imieniu klienta, które też można przesłać pocztą – mówi mec. Sylwia Tkaczyk, radca prawny, której kancelaria obsługuje serwis Radca Prawny Online. – By opracować jakiś dokument czy sporządzić pismo procesowe kontaktuję się z przedsiębiorcą nie tylko e-mailowo, ale też telefoniczne. To wygodne dla obu stron, ponieważ przedsiębiorcy często nie mają czasu, by przyjechać specjalnie na spotkanie do kancelarii. Preferują więc taką formą – dodaje prawniczka, która dzięki temu może obsługiwać firmy z całej Polski, a nie tylko ze stolicy, w której mieści się jej kancelaria.

Konkurencja na rynku usług elektronicznego poradnictwa prawnego jest spora, jednak przedsiębiorcy przekonują się do takiej formy współpracy powoli.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane