statystyki

E-poradnictwo prawne szansą dla przedsiębiorstw

autor: Piotr Szymaniak17.12.2014, 08:15; Aktualizacja: 17.12.2014, 08:16
Internet

Konkurencja na rynku usług elektronicznego poradnictwa prawnego jest spora.źródło: ShutterStock

Z badania „Obsługa prawna firm 2014”, jakie na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej i Wolters Kluwer Polska, przeprowadziła firma badawcza PBS wynika, że nadal większość przedsiębiorców samodzielnie stara się rozwiązać problemy prawne w swojej firmie. Szczególnie jest to widoczne w segmencie małych firm (do 49 pracowników), gdzie prawnik zatrudniony jest jedynie w co piątek firmie, a 62 proc. nie współpracuje z żadną zewnętrzną kancelarią.

Tymczasem coraz bardziej rozwijający się rynek usług prawniczych świadczonych drogą elektroniczną, wydaje się być skrojony właśnie szczególnie pod małe podmioty. Z badania wynika, że jeśli już firmy powierzają swoje sprawy zewnętrznym kancelariom, to najczęściej dotyczą one windykacji (51 proc. wskazań) i wnoszenia pozwów (42 proc.). Rzadziej chodzi o odszkodowania, kwestie związane z umowami, podatkami, znakami towarowymi i patentami.

– Do prowadzenia tego rodzaju spraw kontakt fizyczny z klientem nie jest konieczny. Wystarczy, aby prawnik miał pełnomocnictwo, by działać w imieniu klienta, które też można przesłać pocztą – mówi mec. Sylwia Tkaczyk, radca prawny, której kancelaria obsługuje serwis Radca Prawny Online. – By opracować jakiś dokument czy sporządzić pismo procesowe kontaktuję się z przedsiębiorcą nie tylko e-mailowo, ale też telefoniczne. To wygodne dla obu stron, ponieważ przedsiębiorcy często nie mają czasu, by przyjechać specjalnie na spotkanie do kancelarii. Preferują więc taką formą – dodaje prawniczka, która dzięki temu może obsługiwać firmy z całej Polski, a nie tylko ze stolicy, w której mieści się jej kancelaria.

Konkurencja na rynku usług elektronicznego poradnictwa prawnego jest spora, jednak przedsiębiorcy przekonują się do takiej formy współpracy powoli.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane