statystyki

Głośniejsze śledztwa skonsultuje centrala

autor: Ewa Ivanova25.11.2014, 00:00; Aktualizacja: 25.11.2014, 07:03

Prokurator generalny będzie mógł konsultować sposób prowadzenia sprawy z referentem lub jego szefem. Z przebiegu konsultacji będzie sporządzana notatka. Taką szczególną kompetencję dla szefa prokuratury wprowadzono w projekcie zmian regulaminu wewnętrznego prokuratury.

Nowelę zaproponował minister Cezary Grabarczyk jeszcze w okresie vacatio legis, czyli przed wejściem w życie rozporządzenia 1 stycznia 2015 r. „W ten sposób podkreślona została rola prokuratora generalnego jako organu odpowiedzialnego za funkcjonowanie całej prokuratury, a jednocześnie zapewniono odpowiedni standard transparentności” – można przeczytać w uzasadnieniu projektu.

Zmiana nie podoba się jednak szeregowym prokuratorom. Ich zdaniem minister Grabarczyk wysłuchał głosów tych, od których sukces reformy procedury karnej zależy w minimalnym stopniu, bo to nie oni prowadzą postępowania. Nowa kompetencja PG będzie stanowiła natomiast instrument do miękkiej kontroli i nacisku.

Wprowadzono de facto mechanizm ręcznego sterowania sprawami z Rakowieckiej (siedziba PG – red.). Chodzi głównie o sprawy medialne, które – co jest swoistym kuriozum – prokurator generalny będzie mógł konsultować z referentem. Budzi to pytania ze strony prokuratorów, czy oni również mogą chwycić za słuchawkę i wykręcić numer do szefa całej prokuratury z prośbą o konsultacje – ironizuje Jacek Skała, szef Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane