W ocenie KRP projekt zmian w dalszym ciągu nie zawiera przepisów dostosowujących prokuraturę do nowego modelu postępowania karnego. Rada stoi na stanowisku, że projekt sporządzony został bez wystarczającej wiedzy o funkcjonowaniu prokuratury i charakterze oraz rodzaju czynności wykonywanych przez prokuratorów - czytamy w uchwale KRP z końca listopada.
W drugiej połowie listopada do konsultacji trafił przygotowany w MS projekt zmian w mającym wejść w życie od nowego roku regulaminie urzędowania prokuratury. Resort sprawiedliwości od kilku tygodni zapowiadał korektę rozporządzenia - regulaminu prokuratury - które we wrześniu, trzy dni przed końcem swego urzędowania, podpisał Marek Biernacki, poprzednik obecnego ministra Cezarego Grabarczyka. Nowy regulamin ma dostosować funkcjonowanie prokuratury do wprowadzanej od lipca 2015 r. wielkiej reformy procesu karnego.
Zgodnie z projektem zmienić mają się m.in. kryteria przydzielania spraw prokuraturom poszczególnych szczebli. Podział kategorii spraw trafiających do poszczególnych szczebli prokuratur - w porównaniu do pierwotnego brzmienia nowego regulaminu - skorygowano na korzyść prokuratur okręgowych i apelacyjnych. Zaproponowano na przykład, żeby przestępstwa przeciw obrotowi gospodarczemu trafiały do prokuratur okręgowych, tylko jeśli "dotyczyły one mienia znacznej wartości". Z zadań pozostających we właściwości prokuratury okręgowej usunięto także przestępstwa seksualne, np. zgwałcenia.
"Po analizie doszliśmy do wniosku, że prokuraturom apelacyjnym groziłby zawał, a wzrost liczby spraw sięgałby 600 procent lub więcej. Nie chcemy do tego dopuścić" - mówił, uzasadniając potrzebę korekty rozporządzenia, minister Grabarczyk.
"KRP dostrzega idące we właściwym kierunku zmiany odnoszące się do ograniczenia właściwości rzeczowej jednostek organizacyjnych prokuratury szczebla okręgowego i apelacyjnego, jednakże zauważa, że zmiany te nie są wystarczające, a przedstawione rozwiązania nie zostały poprzedzone symulacjami, wskazującymi na przyszłe rzeczywiste obciążenie pracą poszczególnych jednostek organizacyjnych, co w dalszym ciągu prowadzić może do perturbacji związanych z ich prawidłowym funkcjonowaniem" - oceniono w uchwale.
Projekt MS przewiduje także uprawnienie dla prokuratora generalnego polegające na możliwości konsultowania sposobu prowadzenia sprawy z prokuratorem ją prowadzącym lub jego przełożonym. Z przebiegu tych konsultacji prokurator prowadzący miałby sporządzać notatkę.
"W obowiązujących przepisach brak jest treści normatywnej określającej pojęcie konsultacji. Uprawnienie takie wprost może prowadzić do wpływania nie tylko na sposób prowadzenia postępowania, ale także na jego kierunki, a nadto na treść decyzji merytorycznych" - zaznaczyła KRP.
Rada z aprobatą przyjęła natomiast propozycję ograniczenia udziału prokuratorów rejonowych w postępowaniach odwoławczych tylko do przypadków, w których "przemawia za tym ekonomika i dobro postępowania".
KRP już na początku września "jednoznacznie negatywnie" oceniła pierwotne zapisy nowego regulaminu, przygotowane w okresie urzędowania Biernackiego. Pisała wówczas, że w rozporządzeniu widać niezrozumienie istoty reformy postępowania karnego i nieprzewidywanie jej skutków.
"Całość aktu prawnego, który ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r. jawi się jako akt przygotowywany w pośpiechu - kompilacja różnych pomysłów i wizji niepołączonych w jedną logiczną całość i niepozostających w związku z celem wprowadzanych zmian, to jest przystosowaniem prokuratury do znowelizowanej procedury karnej" - napisała Rada w listopadowej uchwale podtrzymując swoje poprzednie stanowisko.
Źródło: PAP Legislacja