statystyki

KRP podtrzymuje negatywną opinię o nowym regulaminie prokuratury

01.12.2014, 07:10; Aktualizacja: 01.12.2014, 15:55

W ocenie KRP projekt zmian w dalszym ciągu nie zawiera przepisów dostosowujących prokuraturę do nowego modelu postępowania karnego. Rada stoi na stanowisku, że projekt sporządzony został bez wystarczającej wiedzy o funkcjonowaniu prokuratury i charakterze oraz rodzaju czynności wykonywanych przez prokuratorów - czytamy w uchwale KRP z końca listopada.

W drugiej połowie listopada do konsultacji trafił przygotowany w MS projekt zmian w mającym wejść w życie od nowego roku regulaminie urzędowania prokuratury. Resort sprawiedliwości od kilku tygodni zapowiadał korektę rozporządzenia - regulaminu prokuratury - które we wrześniu, trzy dni przed końcem swego urzędowania, podpisał Marek Biernacki, poprzednik obecnego ministra Cezarego Grabarczyka. Nowy regulamin ma dostosować funkcjonowanie prokuratury do wprowadzanej od lipca 2015 r. wielkiej reformy procesu karnego.

Zgodnie z projektem zmienić mają się m.in. kryteria przydzielania spraw prokuraturom poszczególnych szczebli. Podział kategorii spraw trafiających do poszczególnych szczebli prokuratur - w porównaniu do pierwotnego brzmienia nowego regulaminu - skorygowano na korzyść prokuratur okręgowych i apelacyjnych. Zaproponowano na przykład, żeby przestępstwa przeciw obrotowi gospodarczemu trafiały do prokuratur okręgowych, tylko jeśli "dotyczyły one mienia znacznej wartości". Z zadań pozostających we właściwości prokuratury okręgowej usunięto także przestępstwa seksualne, np. zgwałcenia.

"Po analizie doszliśmy do wniosku, że prokuraturom apelacyjnym groziłby zawał, a wzrost liczby spraw sięgałby 600 procent lub więcej. Nie chcemy do tego dopuścić" - mówił, uzasadniając potrzebę korekty rozporządzenia, minister Grabarczyk.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane