statystyki

Kiedy można zmienić nazwisko i na jakie?

autor: Urszula Lawina20.11.2014, 09:10; Aktualizacja: 20.11.2014, 09:10
Można zmienić nazwisko na inne, jeśli własne da się zaklasyfikować jako ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka.

Można zmienić nazwisko na inne, jeśli własne da się zaklasyfikować jako ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka.źródło: ShutterStock

Pani Katarzyna długo broniła się przed zmianą nazwiska, choć w szkole z jego powodu często była przezywana. Dopiero dyrektor teatru, w którym ubiegała się o pracę, stwierdził, że jej jest wyjątkowo niesceniczne i zażądał jego zmiany jako warunku przyjęcia. Wybrała więc nazwisko Matejko i tu pojawił się problem. Dlaczego?

Można zmienić nazwisko na inne, jeśli własne da się zaklasyfikować jako ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka. Jednocześnie przepisy stanowią, że nie można zmienić nazwiska na historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku. A nasza czytelniczka nie miała prawdopodobnie w swojej rodzinie żadnego Matejki.  

Decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę nazwiska bądź o odmowie wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego znajdującego się w miejscu pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca (gdy brak takiego miejsca – kierownik urzędu stanu cywilnego znajdującego się w miejscu ostatniego pobytu stałego wnioskodawcy). Aby ją uzyskać, należy osobiście złożyć stosowny wniosek, zawierający dotychczasowe imię i nazwisko, nazwisko, na jakie się chce zmienić, adres stałego zameldowania, numer PESEL i naturalnie uzasadnienie powodu zmiany. Do tego wniosku należy dołączyć odpis zupełny aktu urodzenia (chyba że został sporządzony właśnie w tym USC, w którym teraz zainteresowany ubiega się o zmianę nazwiska). Konieczne jest też okazanie dowodu osobistego.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • antoni(2014-11-20 23:47) Zgłoś naruszenie 00

  jestem pełnoletni- moje nazwisko po ojcu ma wydzwiek osmieszajacy -czy bez przeszkod bede mogl zmienic to nazwisko na rodowe mojej mamy ?

  Odpowiedz
 • patrycja(2015-07-30 12:18) Zgłoś naruszenie 01

  czy można zmienić nazwisko jeżeli te które mam jest dla mnie upokorzeniem ,ośmieszeniem i jak to zrobić?

  Odpowiedz
 • Bea(2018-07-17 20:03) Zgłoś naruszenie 00

  Czy mogę zmienić nazwisko na jakiekolwiek np Marszałek,zaznaczam że jestem 15 lat po rozwodzie a panieńskie też mi nie odpowiada

  Odpowiedz
 • iza(2014-11-20 18:08) Zgłoś naruszenie 03

  czy mogę zmienić swoje nazwisko na szczynukówna

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane