statystyki

CBA w ramach prewencji publikuje podręczniki, lecz porad prawnych nie udziela

autor: Ewa Ivanova20.11.2014, 09:02; Aktualizacja: 20.11.2014, 09:02
Szkoła podręcznik

Związkowcy zapytali inne organy, kto odpowiada za prewencję zagrożeń korupcyjnychźródło: ShutterStock

Czy zorganizowane grupy przestępcze mogą próbować korumpować nisko opłacanych urzędników sądowych i omijając procedury konkursowe, instalować swoich ludzi w sądach przez agencje pracy tymczasowej? Związkowcy sygnalizują, że takie zagrożenie jest realne, podkreślając, że pracownicy ci mają dostęp do akt spraw sądowych czy pieczęci urzędowych.

NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa wskazuje na takie niebezpieczeństwo w piśmie do szefa CBA. Informuje, że może temu sprzyjać fatalna sytuacja finansowa osób zatrudnionych w sądach, których waloryzacja wynagrodzeń została wstrzymana od 2010 r. A to – zdaniem związkowców – oznacza nie tylko realny spadek płac o ok. 15 proc. Pauperyzacja ma też inną ciemną stronę. Obniża morale pracowników. Do tego w wielu sądach (np. apelacji warszawskiej) zatrudnia się pracowników nie na etaty, a przez agencje pracy tymczasowej. Nie obowiązuje ich wiele obostrzeń dotyczących zwykłych pracowników. Dlatego związkowcy proszą Pawła Wojtunika, szefa CBA, o zajęcie stanowiska w kwestii przyczyn zagrożeń korupcyjnych dla zatrudnionych w sądownictwie, a także wskazania możliwości ich wyeliminowania i zapobieganiu.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • Kuba(2014-11-20 12:43) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie ,przecież to państwo jest na papierze (zastawnym w bankach zachodu) i nikt nie zna planu spłaty POlskich długów co oznacza że państwo pod wodzą Rezydenta które POlitycznie i faktycznie okrada ludzi (nawet zatrudnionych od 15 r zycia ) z wieku emerytalnego też jest Mafijne.
  Czy Sędziowie TK którzy dostali prawo dłuzszej pracy na stanowiskach Trybunału za dużo wyższą kase niż wynosiła by hipotetyczna emerytura od 65 r zycia - mogli orzec inaczej w sprawie wieku emerytalnego jak orzekli? Jest różnica czy sedziowie inkasują takąąąąąąąąąąąą gażę do 67r czy już tylko skromną emeryture od 65r. -przecież nie bedą działali przeciwko sobie a Ci z obywateli co pracują od 15r zycia w przemysle ? - a niech Ich szlag! Ustawa emerytalna i wiele innych jest OK .Natomiast "POlicji i Wojsku nie wolno zmieniać reguł gry w trakcie słuzby bo tak się nie godzi ." powiedział Donald na odchodne do Brukselki.
  Prawda sprawiedliwi sędziowie? a Ustawa Kominowa notorycznie omijana przez Umowy Menadżerskie w ramach Umów o charakterze POzornym ? dlaczego żaden organ państwa z Urzędu się tym nie zajmie?
  Przecież Ustawa Kominowa po coś była Uchwalona?- to jest kolejny dowód Mafijności POlitycznej państwa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane