statystyki

Wysyłasz anonimowy donos do ZUS? Nie każdy zostanie rozpatrzony

autor: Andrzej Radzisław13.11.2014, 18:00
Andrzej Radzisław

Andrzej Radzisław, radca prawnyźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

Jeżeli donos jest podpisany, to z pewnością zostanie zbadany, i to w szybkim tempie. A co jeśli nie jest? Wtedy istnieje obawa, że zostanie wrzucony do kosza, a tak być nie powinno

Obowiązkiem ZUS jest m.in. realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych. Dotyczy to w szczególności stwierdzania i ustalania obowiązku ubezpieczeń, ustalania uprawnień do świadczeń z tych ubezpieczeń oraz wypłacanie świadczeń (chyba że na mocy odrębnych przepisów obowiązki te wykonują płatnicy składek), wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP, FGŚP.

Sprawdzając, czy płatnicy wywiązują się z tych obowiązków, ZUS przeprowadza kontrole. Ma obowiązek reagować także na sygnały dotyczące nieprawidłowości, które przesyłają ubezpieczeni oraz ewentualnie inne osoby. Gdy więc do ZUS wpłynie informacja wskazująca, że płatnik lub ubezpieczony narusza obowiązujące przepisy, i informacja ta zostanie uznana za wiarygodną, to ZUS na tej podstawie może wszcząć postępowanie wyjaśniające lub kontrolne, aby potwierdzić istnienie nieprawidłowości.

Jakie dane

Taka interwencja może zostać zainicjowana także anonimem. Naturalnie nie każdy taki donos spowoduje wszczęcie postępowania. Wszystko jest uzależnione od informacji tam zawartych.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane