statystyki

SN: Termin na uzupełnienie pisma musi być oznaczony

autor: Anna Krzyżanowska12.11.2014, 08:50; Aktualizacja: 12.11.2014, 08:53
prawo

Choć od profesjonalnego pełnomocnika można oczekiwać znajomości przepisów postępowania, to jednak brak tej wiedzy nie może spotykać się z sankcją procesową.źródło: ShutterStock

Wezwanie do usunięcia braków pisma procesowego musi być precyzyjne i zawierać dokładne oznaczenie braku formalnego, termin jego uzupełnienia oraz określać skutki nieusunięcia.

Nieprecyzyjne wezwanie do uzupełnienia prowadzi bowiem do sytuacji, w której sąd nie może skutecznie zwrócić lub odrzucić pisma z powodu niewykonania wezwania. O powyższym przypomniał w niedawno wydanym postanowieniu Sąd Najwyższy.

Rozpatrywał on zażalenie na postanowienie sądu okręgowego w B., który odrzucił skargę kasacyjną na podstawie art. 398 kodeksu postępowania cywilnego. W ślad za tym artykułem sąd II instancji jest zobowiązany odrzucić na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną, której braków nie usunięto w terminie. Problem jednak w tym, że w zarządzeniu o uzupełnieniu braków formalnych skargi sąd nie określił terminu, w jakim pełnomocnik powinien ją poprawić. To niedopatrzenie stało się następnie podstawą do wniosku o uchylenie postanowienia zamykającego drogę do rozpoznania sprawy przez Sąd Najwyższy. W zażaleniu skarżący zarzucił sądowi okręgowemu, że w sytuacji, w której termin do uzupełnienia braków nie został mu skutecznie zakreślony, sąd nie miał podstaw do odrzucenia skargi z powodu ich nieuzupełnienia.

Sąd Najwyższy w pełni zgodził się z tą argumentacją. Podkreślił, że pomimo niejednolitego ujęcia terminów, w jakich ma nastąpić uzupełnienie braków, w orzecznictwie zgodnie się przyjmuje, że bez względu na rodzaj terminu – a więc nawet gdy wynika on z ustawy – powinien zostać wskazany (oznaczony) w wezwaniu do usunięcia braku.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane