statystyki

Nie wszyscy prezesi chcą przywracania sądów rejonowych

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.11.2014, 07:37; Aktualizacja: 10.11.2014, 10:22
Podobne argumenty padają w stosunku do wydziałów zamiejscowych z siedzibą w Wąbrzeźnie.

Podobne argumenty padają w stosunku do wydziałów zamiejscowych z siedzibą w Wąbrzeźnie.źródło: ShutterStock

Sąd Rejonowy w Nidzicy, w Golubiu-Dobrzyniu oraz w Wąbrzeźnie – potrzeby powrotu tych trzech jednostek nie widzą prezesi sądów okręgowych, w okręgu których są one położone. Tak wynika z opinii na temat projektu rozporządzenia ministra sprawiedliwości przywracającego 34 kolejne sądy rejonowe spośród 79 zniesionych 1 stycznia 2013 r.

Prezes SO w Olsztynie podkreśla, że obecnie funkcjonujący model, w którym sąd w Nidzicy funkcjonuje jako wydział zamiejscowy SR w Olsztynie, przyniósł wymierne korzyści. Podkreśla, że łatwiej jest zarządzać taką jednostką, a dzięki skierowaniu do Nidzicy referendarzy z olsztyńskiego sądu postępowania toczą się szybciej. „Utworzenie po raz kolejny Sądu Rejonowego w Nidzicy nie zmieni nic w strukturach, a szybkość postępowań może ulec pogorszeniu, gdyż trudniej będzie znaleźć wsparcie w przypadku braku kadrowych” – wskazuje prezes. Powrót pozostałych sądów wymienionych w opiniowanym rozporządzeniu znalazł jednak uznanie w jego oczach.

Za to prezes SO w Toruniu nie chce przywrócenia dwóch SR położonych w okręgu, którym kieruje. Jeżeli chodzi o jednostkę w Golubiu-Dobrzyniu, to podkreśla on, że po połączeniu go z SR w Brodnicy – dzięki ogromniej pracy i zaangażowaniu pracowników obu sądów – udało się wypracować model wręcz nieodczuwalny dla stron postępowania i interesantów.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane