statystyki

Pacjent musi znać ryzyko

12.11.2014, 05:19; Aktualizacja: 12.11.2014, 08:32

Lekarz odpowiada nie tylko za winę w samym procesie leczenia, ale także za niedoinformowanie pacjenta o ryzyku i skutkach zabiegu - orzekł Sąd Okręgowy we Wrocławiu.

A.G. zgłosił się do lekarza chirurgii plastycznej z powodu opadających łuków brwiowych, z prośbą o przeprowadzenie zabiegu korekcyjnej plastyki okolicy oczu. Chciał w ten sposób poprawić swój wygląd. Podczas konsultacji przedoperacyjnych lekarz oznajmił, że zabieg jest jak najbardziej możliwy do wykonania. Zapewnił jednocześnie, że efekt będzie znakomity, a po trzech miesiącach nie będzie po nim śladu. I na tym poprzestał. Nie poinformował A.G. ani o planowanym przebiegu cięć chirurgicznych, ani o ryzyku związanym z możliwością wystąpienia powikłań czy też blizn. Nie przedłożył także mężczyźnie do zapoznania się i podpisania zgody na przeprowadzenie zabiegu. Ale A.G. i bez tych informacji zdecydował się na operację, która ostatecznie się jednak nie powiodła. A sam mężczyzna był wręcz zdegustowany jej rezultatem. Po zdjęciu szwów zauważył bowiem szpecące blizny na czole. Po trzech miesiącach A.G. poddał się operacji naprawczej u tego samego lekarza. Jednak i ona nie przyniosła poprawy wyglądu.

W związku z powyższym A.G. zdecydował się wnieść pozew przeciwko lekarzowi. Domagał się w nim kwoty 200 tys. zł. W piśmie procesowym zarzucał, że zabieg został wykonany błędnie i doprowadził do jego trwałego oszpecenia.

Lekarz wniósł o oddalenie powództwa. Stwierdził, że prawidłowo przeprowadził zabieg, a przed operacją omówił z A.G. metodę, którą zastosuje. Dodał także, że po każdej operacji występują blizny oraz że pacjenci zawsze są o takim ryzyku pouczani przed zabiegiem.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane