statystyki

Aby odzyskać prawo jazdy trzeba zapłacić alimenty

autor: Michalina Topolewska06.11.2014, 08:45; Aktualizacja: 12.11.2014, 11:23
Gmina, po wszczęciu postępowania wobec dłużnika, najpierw wzywa go do złożenia oświadczenia majątkowego oraz przeprowadza z nim wywiad alimentacyjny.

Gmina, po wszczęciu postępowania wobec dłużnika, najpierw wzywa go do złożenia oświadczenia majątkowego oraz przeprowadza z nim wywiad alimentacyjny.źródło: ShutterStock

W kwietniu otrzymałem decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, bo miałem problemy z płaceniem alimentów na dzieci. Teraz jednak mam pracę i od tego momentu powoli spłacam zaległości. Czy mogę odzyskać prawo jazdy – pyta pan Radosław. Czy muszę spełnić jakieś dodatkowe warunki poza płaceniem na utrzymanie dzieci?

Zatrzymanie prawa jazdy jest jedną z sankcji, jaka może spotkać rodzica, który mimo wyroku sądu nie płaci na utrzymanie dzieci. Gdy gmina wypłaca na dzieci świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, prowadzi dodatkowo postępowanie, które ma sprawić, że rodzic zacznie wywiązywać się z obowiązku alimentacyjnego i spłaci należności względem samorządu. Jednym z elementów tego działania jest zatrzymanie dłużnikowi prawa jazdy. Może on jednak odzyskać ten dokument w każdym czasie, o ile spełni wymagane przepisami warunki. Te zaś wskazują na konieczność jednoczesnego spełnienia dwóch przesłanek.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane