statystyki

Przepisy o poważnych awariach związanych z substancjami niebezpiecznymi do poprawki

autor: Joanna Kowalska30.10.2014, 08:29; Aktualizacja: 30.10.2014, 09:38
Z dyrektywy wynika, że państwa członkowskie mogą zabronić użytkowania zakładu, który m.in. nie spełnia wymagań bezpieczeństwa czy nie posiada odpowiednich zezwoleń.

Z dyrektywy wynika, że państwa członkowskie mogą zabronić użytkowania zakładu, który m.in. nie spełnia wymagań bezpieczeństwa czy nie posiada odpowiednich zezwoleń.źródło: ShutterStock

Zbyt szerokie definicje i niewłaściwa implementacja unijnych przepisów. Takie m.in. zastrzeżenia pojawiły się w trakcie konsultacji projektu nowelizacji prawa ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1232 ze zm.). Ma on wdrożyć dyrektywę 2012/18/UE w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) podkreśla np., że projekt nie precyzuje okoliczności występowania poważnej awarii. A to może prowadzić do dowolności interpretacyjnej i nałożenia na przedsiębiorców obowiązku zgłaszania zdarzeń o niewielkim ryzyku. Również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zauważa, że konsekwencją takich ogólnych sformułowań jest objęcie obowiązkiem składania informacji o możliwym ryzyku poważnej awarii zbyt dużej liczby podmiotów. Zgodnie z projektem mają to być nie tylko zakłady o zwiększonym lub dużym ryzyku, ale również inne, posiadające na swoim terenie substancje niebezpieczne, których unijna dyrektywa nie obejmuje.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane