statystyki

Tomasz Szczurowski: Należy ograniczyć dopuszczalność drogi sądowej w sprawach gospodarczych o pietruszkę

autor: Oprac. PB24.10.2014, 00:00; Aktualizacja: 24.10.2014, 08:05
Sąd, sprawiedliwość, sędzia

Sąd, sprawiedliwość, sędziaźródło: ShutterStock

Gdybym mógł zmienić jeden przepis, to dokonałbym nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego w zakresie kognicji sądów gospodarczych - pisze sędzia Tomasz Szczurowski.

Uważam, że należy ograniczyć dopuszczalność drogi sądowej w sprawach gospodarczych, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 200 zł, czyli sprawach o pietruszkę. Świadomie nowelizacją taką objąłbym jedynie sprawy gospodarcze. Aczkolwiek również w obrocie profesjonalnym różna jest moc ekonomiczna jego uczestników, to jednak ze względu na szybkość tego obrotu uzasadnione jest w mojej ocenie postawienie pewnej tamy dla postępowań, które jedynie zapychają sądy gospodarcze, a ich znaczenie dla przedsiębiorców nie jest pierwszorzędne.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • adw. grisza(2014-10-24 18:59) Zgłoś naruszenie 00

  nn nie potrafi czytać ze zrozumieniem lub też jego nie chęć do sędziów ogranicza mu możliwość rozsądnego myślenia

  Odpowiedz
 • Johnson(2014-10-24 20:02) Zgłoś naruszenie 00

  Mediacja przymusowa to nie jest mediacja. Mediacja z założenia zakłada dobrowolność.

  Odpowiedz
 • Krzysztof(2014-10-24 20:07) Zgłoś naruszenie 00

  Autor proponuje zmianę w zakresie dopuszczalności drogi sądowej poprzez zmianę "jednego przepisu kpc". Tymczasem wymagałoby to zmiany Konstytucji. Niezależnie od niemożliwych do zaakceptowania wniosków, sama tego rodzaju konstatacja pozbawia artykuł merytorycznych podstaw.

  Odpowiedz
 • Cezar(2014-10-25 11:53) Zgłoś naruszenie 00

  A jak przedsiębiorca ma sto wierzytelności po 200 zł?
  Obecna prekluzja dowdoowa powinna byc zlikwidowana. Sędziowie nadużywają tej instytucji dążąc do kończenia spraw. Będzie się działo - koniec roku się zbliża - 4 władza - statystyka.

  Odpowiedz
 • pozywam.blogspot.com(2014-10-25 21:20) Zgłoś naruszenie 00

  Pomysły tego typu pojawiają co jakiś czas, ale w mojej ocenie nie mają żadnych szans na powodzenie. Nie chodzi tylko o kwestie konstytucyjne. Proponowane kryteria są wzięte po prostu z kapelusza. Dlaczego akurat 200 zł a nie np. 50 albo 1000 zł. Poza tym, istnieje niebezpieczeństwo że zaraz znajdą się cwaniaki, którzy np. tak będą czynić aby ewentualny spór odnosił się akurat do 199,99 zł. Wreszcie, co odpowiedzieć tym przedsiębiorcom, którzy zajmują się sprzedażą np. towarów za cenę do 100 zł. Ich spraw nikt nie będzie rozpoznawał ? Mediacja to pieśń przyszłości, po prostu nie istnieje w sprawach gospodarczych, o czym pisałem na blogu: pozywam.blogspot.com
  Trzeba też pamiętać że są sprawy które są wnoszone tylko po to aby uzyskaç prejudykat. Wówczas wartość sporu wynosi np. 1 zł. Prawda jest taka że trzeba zmieniać sądownictwo, zmieniać mentalność sędziów, ich przyzwyczajenia, rozszerzaać kompetencje referendarzy, asystentów. Wiele jest jeszcze donzrobienia z organizacją pracy i tzw. ZARZĄDZENIEM CZASU. Pozdrawiam.l i plecam:
  pozywam.blogspot.com

  Odpowiedz
 • radca(2014-10-31 00:05) Zgłoś naruszenie 00

  Należy pogonić do roboty nierobów w sędziowskich togach.

  Odpowiedz
 • nn(2014-10-24 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Cóż za bezczelność. Jako sędzia jestem stworzony do wyższych celów niż sądzenie drobnych spraw, takie sprawy tylko marnują mój jakże drogocenny czas, więc zabierajcie je z mojego referatu.

  Drogi sędzio, jak powinieneś doskonale wiedzieć, nie masz obowiązku pełnienia tej funkcji, więc jeśli nie odpowiadają Ci niektóre aspekty tej pracy, możesz z niej zwyczajnie w każdej chwili zrezygnować.

  Każdy ma prawo do odzyskania swoich pieniędzy, niezależnie od tego, czy chodzi o miliony, czy o 100 zł, i nikt nie może tego prawa pozbawiać, zwłaszcza sędzia. Obowiązkowa mediacja przed wszczęciem tego rodzaju spraw będzie skutkować wyłącznie wydłużeniem i tak już długiego czasu na odzyskanie pieniędzy. Ale żeby o tym wiedzieć trzeba znać choć trochę świat spoza sali sądowej. Takie pomysły jak przedstawione w tym artykule będą skutkować przyzwoleniem na niepłacenie drobniejszych należności.

  Ciekawe co szanowny sędzia powiedziałby na obniżenie swojego wynagrodzenia o 200 zł, nie dochodziłby zapłaty tej kwoty na drodze sądowej?

  Odpowiedz
 • LJK(2014-10-24 12:12) Zgłoś naruszenie 00

  Trzeba podnieść opłatę minimalną od pozwu, np. do 200 zł (zamiast obecnych 30 zł) i zapewne sporo spraw sama się rozwiąże na etapie przedsądowym.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane