statystyki

Radcy w projekcie kodeksu etyki proponują akwizycję usług prawnych

autor: Anna Krzyżanowska23.10.2014, 07:35; Aktualizacja: 23.10.2014, 08:55
Andrzej Zwara

Andrzej Zwara, prezes NRAźródło: Materiały Prasowe

Bałbym się sankcjonować praktyki kancelarii odszkodowawczych, które zdobywają klientów, a następnie ogłaszają przetargi na to, kto taniej wykona czynności na ich rzecz - mówi Andrzej Zwara, prezes NRA.

Anna Krzyżanowska: Do trzech razy sztuka, chciałoby się powiedzieć, myśląc o ostatnim – tym razem nadzwyczajnym – zgromadzeniu izby warszawskiej. Dotąd wydawać by się mogło, że w izbie tej dyskutowano jedynie o za wysokich składkach i dietach działaczy. Czy można postawić tezę, że po zeszłej sobocie, kiedy przedstawiono plan działania na przyszłe miesiące, sytuacja wreszcie się wyklarowała?

Andrzej Zwara, prezes NRA

Andrzej Zwara, prezes NRA

źródło: Materiały Prasowe

Andrzej Zwara, prezes NRA: W adwokaturze nigdy nie jest z górki. Jesteśmy środowiskiem niezwykle żywym, skorym do dyskusji. Nie oznacza to jednak, że w Warszawie będzie się źle dziać. Wydaje mi się, że ostatnie zgromadzenie dowiodło odpowiedzialności warszawskich adwokatów za sprawy samorządowe, a zarazem pokazało koncyliacyjność i pewnego rodzaju racjonalność działania kolegów. Gdy patrzymy na jego efekty, to widzimy ogromną, bo 11-stronicową uchwałę programową, w której znajduje się wiele godnych pochwały celów. Udało się rozwiązać problem diet i ustabilizowano sytuację personalną, co, mam nadzieję, pozwoli tej izbie funkcjonować w sposób stabilny i spokojny. Odbieram to jako wyraz dojrzałości środowiska, które odcięło się od pewnych różnic interesów, będących w gruncie rzeczy marginalnymi.

AK: Liczba osób obecnych na zgromadzeniu była jednak marna. Czy nie powinien być to przyczynek do dyskusji o zrezygnowaniu z wymogu kworum? Tak, aby o samorządzie decydowali ci, którym rzeczywiście na nim zależy.

AZ: Regulamin odbywania zgromadzeń izb, ze zmianami przyjętymi przez Krajowy Zjazd Adwokatury w ubiegłym roku, daje dużą swobodę izbom w tym zakresie. Co prawda z zasady nie znosi się całkowicie wymogu kworum, ale okręgowe rady adwokackie mają możliwość podjęcia uchwały o zmniejszeniu lub całkowitym zniesieniu wymogu obecności określonej minimalnej liczby uczestników zgromadzenia. W demokracji tak już jest, że nieobecni nie mają racji. Myśmy w 2013 r. tak usprawnili przepisy proceduralne, by każde zgromadzenie izby mogło się skutecznie odbyć. Niemniej jednak chciałbym, aby więcej adwokatów angażowało się w życie samorządu. To też jedno z wyzwań, które stoi dziś przed władzami poszczególnych izb, ale i Naczelnej Rady Adwokackiej.

AK: Niektórzy ze stołecznych adwokatów mają za złe, że nie gościł pan na zgromadzeniu. Przypominają deklaracje, że będzie pan mediować, tymczasem zabrakło pana podczas kryzysowego zgromadzenia.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik(2014-10-27 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Uchwalenie takiego kodeksu całkowicie odetnie ale adwokatów to będzie koniec pomocy prawnej. Nie wiem dlaczego nra tego nie ogarnia

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane