statystyki

Projekt ws. pijanych kierowców: Łagodniejsze sankcje za groźniejsze skutki

autor: Piotr Szymaniak16.10.2014, 10:31; Aktualizacja: 16.10.2014, 10:32
Projekt nie przewiduje zabierania prawa jazdy sprawcy wypadku, który został zakwalifikowany jako sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

Projekt nie przewiduje zabierania prawa jazdy sprawcy wypadku, który został zakwalifikowany jako sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.źródło: ShutterStock

Nie ustają kontrowersje wokół pijanych kierowców. Projekt przywiduje m.in. konieczność orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców, którzy po raz drugi zostali złapani na jeździe w stanie nietrzeźwości. Projektowany art. 42 par. 3 k.k. stanowi również, że tak samo zostanie potraktowany sprawca katastrofy w ruchu lądowym (art. 173 k.k.) lub sprawca wypadku (art. 177 par. 2 k.k.), który spowodował go w stanie nietrzeźwości.

Natomiast projekt nie przewiduje zabierania prawa jazdy sprawcy wypadku, który został zakwalifikowany jako sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym (art. 174 k.k.).

Groźniejszy czyn, łagodniejsza sankcja

To powoduje, że zgodnie z propozycjami prawo jazdy straci osoba, która popełniła przestępstwo bezskutkowe, a więc jechała pod wpływem alkoholu, natomiast sprawca wypadku ze skutkiem śmiertelnym niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jak zostanie zakwalifikowany jego czyn.

– Niewymienienie w art. 42 par. 3 k.k. przepisu art. 174 k.k. prowadzi do absurdalnych sytuacji. W sytuacji gdy sprawca nieumyślnie sprowadził niebezpieczeństwo katastrofy, w której inna osoba poniosła śmierć, nie będzie można orzec wobec niego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów na zawsze. A gdyby nie sprowadził niebezpieczeństwa katastrofy, a tylko spowodował zwykły wypadek drogowy, to orzeczenie takiego zakazu byłoby obligatoryjne – zwraca uwagę prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane