statystyki

Projekt ws. pijanych kierowców: Łagodniejsze sankcje za groźniejsze skutki

autor: Piotr Szymaniak16.10.2014, 10:31; Aktualizacja: 16.10.2014, 10:32
Projekt nie przewiduje zabierania prawa jazdy sprawcy wypadku, który został zakwalifikowany jako sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

Projekt nie przewiduje zabierania prawa jazdy sprawcy wypadku, który został zakwalifikowany jako sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.źródło: ShutterStock

Nie ustają kontrowersje wokół pijanych kierowców. Projekt przywiduje m.in. konieczność orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców, którzy po raz drugi zostali złapani na jeździe w stanie nietrzeźwości. Projektowany art. 42 par. 3 k.k. stanowi również, że tak samo zostanie potraktowany sprawca katastrofy w ruchu lądowym (art. 173 k.k.) lub sprawca wypadku (art. 177 par. 2 k.k.), który spowodował go w stanie nietrzeźwości.

Natomiast projekt nie przewiduje zabierania prawa jazdy sprawcy wypadku, który został zakwalifikowany jako sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym (art. 174 k.k.).

Groźniejszy czyn, łagodniejsza sankcja

To powoduje, że zgodnie z propozycjami prawo jazdy straci osoba, która popełniła przestępstwo bezskutkowe, a więc jechała pod wpływem alkoholu, natomiast sprawca wypadku ze skutkiem śmiertelnym niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jak zostanie zakwalifikowany jego czyn.

– Niewymienienie w art. 42 par. 3 k.k. przepisu art. 174 k.k. prowadzi do absurdalnych sytuacji. W sytuacji gdy sprawca nieumyślnie sprowadził niebezpieczeństwo katastrofy, w której inna osoba poniosła śmierć, nie będzie można orzec wobec niego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów na zawsze. A gdyby nie sprowadził niebezpieczeństwa katastrofy, a tylko spowodował zwykły wypadek drogowy, to orzeczenie takiego zakazu byłoby obligatoryjne – zwraca uwagę prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane