statystyki

Referenda lokalne bez wykluczeń

autor: Michał Kuc01.10.2014, 08:51; Aktualizacja: 01.10.2014, 08:56
Ustawa o referendum lokalnym nie nakazuje tworzenia obwodów odrębnych

Ustawa o referendum lokalnym nie nakazuje tworzenia obwodów odrębnychźródło: ShutterStock

Tworzenie odrębnych obwodów głosowania w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych będzie obowiązkowe także w referendum lokalnym – przewiduje propozycja senatorów z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Ustawa z 15 września 2000 r. (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 706) o referendum lokalnym wskazuje, że przeprowadza się je w stałych obwodach głosowania. Milczy natomiast na temat obwodów odrębnych, których tworzenie nakazuje z kolei kodeks wyborczy. Państwowa Komisja Wyborcza stoi na stanowisku, że taka sytuacja nie wyklucza możliwości utworzenia przez samorząd odrębnych obwodów. Dlatego wzywa komisarzy wyborczych, aby wnioskowali do rad gminy o ich tworzenie. W praktyce wygląda to różnie. Jedne gminy tworzą odrębne obwody (m.in. Warszawa, Elbląg i Wadowice), a inne nie.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane